Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soukup u Zemana na pódiu? Důkaz podjatosti, míní syndikát novinářů, vysílací rada je krátká

Jaromír Soukup v pozadí za prezidentem Milošem Zemanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Soukup v pozadí za prezidentem Milošem Zemanem. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Generální ředitel televize Barrandov a moderátor diskuzí s prezidentem Jaromír Soukup byl jedním z těch, kteří se v sobotu objevili mezi nejbližšími spolupracovníky a příznivci Miloše Zemana. Podle Syndikátu novinářů jde o důkaz podjatosti stanice, oficiální vysílací rada ale konat nemůže. Soukup to za nevhodné nepovažuje.

Miloš Zeman se při své vítězné řeči na pódiu po opětovném zvolení obklopil lidmi, kteří mu dělali společnost i při sčítání výsledků v prezidentském salónku. Podle jeho slov šlo o ty, kteří ho přišli do volebního štábu pozdravit. On sám je následně požádal, aby šli na pódium s ním.

Ve vybrané společnosti, v níž se ocitli politici Tomio Okamura (SPD) a Milan Chovanec (ČSSD), generální ředitel polostátního energetického gigantu ČEZ Daniel Beneš nebo zpěvák Daniel Hůlka, nechyběl také mediální magnát Jaromír Soukup.

LEDEN: Prezident Miloš Zeman v lednu obhájil post hlavy státu. Ve druhém kole...

Miloš Zeman se svými nejbližšími během svého projevu.

Přítomnost muže, který mimo jiné moderoval jednu z prezidentských volebních debat, v úzkém Zemanově okolí, vyvolala otázku, zdali by měl žurnalista takto otevřeně podporovat určitého kandidáta. Jednou ze zákonných povinností provozovatele televizního vysílání totiž je, aby dbal na zásady objektivity a vyváženosti.

Podle Adama Černého, předsedy Syndikátu novinářů, však Soukupova účast v Zemanově volebním štábu svědčí o opaku.

„Přítomnost ředitele a majitele jedné televizní stanice a zároveň moderátora debat mezi nejbližšími spolupracovníky a stoupenci vítěze voleb ukazuje na jednoznačnou podjatost stanice,“ sdělil serveru Lidovky.cz Černý.

Závěr kampaně, zejména pak z hlediska televizních debat, podle jeho slov nebyl ze strany některých stanic úplně nestranný, což tato skutečnost jen podtrhuje.

RRTV: Soukromé aktivity jsou jeho věc

Syndikát ovšem může tuto skutečnost pouze kritizovat a poukázat na ni, žádné jiné pravomoci nemá. Na objektivitu a vyváženost televizí dohlíží Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Ta se ale ze zákona může zabývat pouze odvysílaným obsahem, nezasahuje preventivně. Proto k incidentu nemůže zaujmout žádný postoj.

Volební štáb Miloše Zemana oslavuje prezidentovo vítězství.
Zleva vpředu prezident Miloš Zeman, jeho dcera Kateřina a manželka Ivana na...

„Jaké má kdo soukromé aktivity, je jeho věc, pokud se to neprojeví ve vysílání. Že někdo projevuje své afinity, ještě neznamená, že se to ve vysílání musí objevit, ale pochopitelně taky může. My jsme schopni to zanalyzovat, ale teprve na základě analýzy vysílání,“ uvedl pro Lidovky.cz Ivan Krejčí, předseda RRTV.

Právě nynější podoba zákona se ale podle Černého ukazuje jako nedostatečná. Umožňuje totiž řešit porušení pravidla až zpětně, což v případě voleb ztrácí účinek. „To znamená, že kampaň je ovlivněná a nedá se to vrátit nazpátek,“ řekl Černý, vědom si toho, že zákon byl formulován tak, aby nedošlo k pocitu případné cenzury.

Soukup: Barrandov je nestranný

Sám Jaromír Soukup je přesvědčený, že jeho sobotní návštěva pražského Top Hotelu nebyla nemístná.

„Proč by to nebylo vhodné, jsem vlastník mediálního domu, kde pan prezident měl každý týden rozhovory,“ komentoval Soukup svou účast pro Českou televizi.

Miloš Zeman reaguje na dotaz moderátora Jaromíra Soukupa.

Prezident Miloš Zeman v předvolební diskuzi na TV Barrandov s moderátorem Jaromírem Soukupem.

„Pokud se mě ptáte, jestli vystupuji nestranně v našich pořadech, tak vystupuji. Televize Barrandov se chová nepochybně nestranně,“ dodal vzápětí.


Jaromír Soukup ovšem nebyl jediným novinářem, který Zemanovi po skončení voleb otevřeně vyjadřoval podporu. V těsné blízkosti prezidenta se na pódiu objevila i Soukupova podřízená Alexandra Mynářová, moderátorka televize Barrandov a zároveň žena hradního kancléře Vratislava Mynáře. Ta se ve společnosti Zemanových podporovatelů vyskytovala i během předvolebních debat.

Vratislav Mynář stojí přímo za Milošem Zemanem.

Alexandra Mynářová a Vratislav Mynář stojí přímo za Milošem Zemanem.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!