Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Společná postel nepřeje spánku

Česko

VÍDEŇ Pokud s někým sdílíte postel, může to mít negativní vliv na váš mozek. Ženy ale mohou být zatím v klidu, jeho noční „vysoušení“ se podle rakouských vědců týká ve větší míře hlavně mužů, informoval server BBC News.

Lidé, kteří tráví noc se svými partnery, mají neklidný spánek. V důsledku toho mají svou „duševní zdatnost“ na příští den značně oslabenou, zvyšuje se také hladina stresových hormonů. Podle doktora Neila Stanleyho z univerzity v Surrey není toto zjištění zase tak překvapivé. „V minulostí lidé nikdy nespali v jedné posteli dohromady. Spát spolu je neobvyklé,“ dodal pro BBC News.

Podle nové vědecké studie jsou tím vším navíc ohroženi zejména muži, neboť ženy se po společně strávené noci cítí lépe díky hlubšímu spánku. Doktor Stanley k tomu říká, že ženy jsou de facto předprogramovány k tomu, aby se lépe vypořádaly s přerušovaným spánkem. „Mnoho událostí v životě jim narušuje spánek – výchova dětí, menopauza a dokonce i menstruační cyklus,“ vysvětluje.

Rakouský bezesný výzkum Profesor Gerhard Kloesh a jeho kolegové z Vídeňské univerzity studovali osm nesezdaných a bezdětných párů ve věku dvaceti let. Partneři z každé dvojice pak byli požádáni, aby strávili deset nocí spolu a dalších deset odděleně. Vědci přitom hodnotili jejich záznamy při odpočinku s pozdějšími dotazníky a údaji získanými monitorováním tělesné aktivity. Další den dvojice vyplnily jednoduchý test a byla jim změřena hladina stresových hormonů.

Ačkoli muži uvedli, že se jim s partnerkou spalo lépe, jejich testy dopadly hůře. Ukázaly totiž, že jejich spánek byl více neklidný a přerušovaný. Ženám se naproti tomu podařilo dosáhnout hlubšího spánku. I přesto uvedly, že se jim spalo lépe, když byly v posteli samy. Profesor Kloesch pak oznámil výsledky výzkumu – obě pohlaví měla skutečně neklidnější spánek, když spala dohromady. Doktor Stanley vidí jen jediné řešení – spát v oddělených postelích. „Sdílet postel s někým, kdo dělá hluk nebo s ním musíte soupeřit o peřinu, není rozumné,“ dodává.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!