Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Žižkovská Klinika? Squateři musí pryč, vadí projektantům, říká náměstek SŽDC

Česko

  6:00
PRAHA - Na konci loňského října převzala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) budovy bývalé kliniky na pražském Žižkově. I se squatery, kteří se tam usadili v roce 2014. Letos v lednu soud nařídil aktivistům budovu vyklidit, oni to ovšem odmítají a říkají, že stát má tisíce jiných prázdných budov. „V Praze pro nás žádná jiná vhodná budova není,“ vysvětluje v rozhovoru pro LN náměstek SŽDC pro správu majetku Tomáš Drmola.

Náměstek SŽDC pro správu majetku Tomáš Drmola foto: SŽDC

Do budovy bývalé kliniky na pražském Žižkově chce Správa železniční dopravní cesty umístit svoje úředníky. Namísto squaterů by tady měli zasednout geodeti. Ti nyní sídlí v pronajatých kancelářích na Florenci. Osud Kliniky má v gesci náměstek SŽDC pro správu majetku Tomáš Drmola. Správce železnice si objekt převzal na konci loňského roku, v lednu pak soud rozhodl, že aktivisté se mají vystěhovat. Ti ale místo, kde vytvořili autonomní sociální centrum a pořádají zde například výuku jazyků nebo divadelní představení, nechtějí opustit.

Na jejich podporu se v neděli na pražském náměstí Míru sešly stovky lidí (nahoře). Aktivisté argumentují tím, že SŽDC požádala o budovu nestandardním způsobem. Převod podle nich neschválila dislokační komise, což je nezbytné. Sqauteři zároveň říkají, že nejde o budovu, ale o zničení autonomního sociálního centra. Aktivisté obsadili dům na konci roku 2014, když byl jejím vlastníkem Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Ten ho pak aktivistům na rok vypůjčil. Od úřadu budovu poté získala právě SŽDC, která se o ni přihlásila.

LN: Aktivisté ze sociálního a kulturního centra Klinika říkají, že při převodu na SŽDC z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových došlo k pochybením. Například že jste o budovu požádali po lhůtě. Je to pravda?

K naprosto žádnému pochybení nedošlo. Ani k formálnímu. Lhůty jsou také naprostý nesmysl. I kdybychom se přihlásili desátého, dvacátého nebo nevím kolikátého ledna či dubna, je to prostě státní budova, která je prázdná, a není se k čemu přihlašovat. Stát svoje nemovitosti mezi svými organizacemi může přesouvat, jak je potřeba.

Noc na Klinice.
Noční zásah na Klinice.

LN Argumentují také tím, že máte tisíce prázdných budov. Proč tedy taková vřava zrovna kolem Kliniky?

Ano, to je pravda. Nebudou jich tisíce, spíš stovky. Nemáme pro ně žádné využití a velice bychom přivítali, kdyby právě v těchto budovách kulturní a sociální centra vznikla. Jenže Klinika je v Praze a tady žádnou jinou budovu nemáme.

LN V Praze není žádná jiná volná státní budova?

Nevěrohodní squatteři z Milady, píše soud. Neuvěřil ani policejní ‚bicí‘ uličku

My jako Správa železniční dopravní cesty nemáme v Praze žádnou volnou budovu. Klinika je naše, ale je obsazená aktivisty. Jestli má stát v hlavním městě jinou prázdnou budovu, nevím. Pokud by měl, pak čistě teoreticky bychom oni zažádat mohli. Ale my také potřebujeme, aby ten dům měl nějakou plochu a dispozici. V tomto případě je pro nás objekt v Jeseniově ulici na Žižkově nejvhodnější.

LN V jaké fázi je teď projekt na rekonstrukci budovy podle vašich požadavků?

Připravuje se k němu dokumentace a budeme žádat o stavební povolení. Projekt by měl být hotový do léta letošního roku. V případě, že nebude potřeba žádat o změnu územního plánu, počítám s tím, že nejpozději na počátku příští sezony se začne stavět.

V každém případě to chceme provést co nejrychleji. I proto, abychom ušetřili náklady za nájem prostorů na Florenci, kde sídlí naši úředníci teď. A to stojí přes milion korun ročně.

Squatteři obsadili v Praze sedm chátrajících objektů. Pořádají tam výstavy, koncerty či hostiny.

LN Když se ještě ani nemůže začít stavět, v čem tam teď squateři překáží?

Fyzicky tam nemají co dělat. Znamená to pro nás komplikace i v přípravě projektu. Musí tam chodit lidé, kteří na něm pracují, zaměřovat, připravovat. Není to tak, že to jednou přeměříte, projektant tam musí vícekrát.

Dohadovat se s aktivisty, jestli tam projektanta pustí, nebo nepustí, je podle mě opravdu komické. Proč by projektant, který pro nás pracuje, nemohl vstoupit do našeho objektu? Nestalo se to přitom jednou, je to vcelku běžná záležitost.

LN Dojde tedy k dalšímu zásahu policie? Budete ji volat na pomoc?

Musíme počkat, zda se paní Virtová (Tereza Virtová, která měla na rok budovu pronajatou od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, je členkou autonomního sociálního centra Klinika – pozn. red.) odvolá proti prvoinstančnímu rozsudku. V případě, že se neodvolá, budeme moci okamžitě požádat soud o nařízení vyklizení. V případě, že se odvolá, budeme muset čekat na pravomocný rozsudek.

LN Takže celá ta záležitost může trvat ještě hodně dlouho?

Věřím v rychlost našich soudů.

LN Soud vydal také platební rozkaz. Budete ty peníze vymáhat?

Bohdalová o Zemanovi: Pogratulovat prezidentovi snad není ještě zakázaný

Prapůvodní smlouva o zápůjčce, která vypršela loni na jaře, byla uzavřena s konkrétní osobou, s paní Virtovou. Soud tedy určil, že nám má zaplatit 274 tisíc korun za bezdůvodné obohacení za užívání nemovitosti bez právního titulu. Tu částku samozřejmě vymáhat budeme.

LN Není třeba nějaká možnost, že byste aktivistům tu částku odpustili?

V tomto státě byli právně popotahováni státní úředníci za menší škody, které způsobili státu. Tohle už je poměrně velká škoda. Navíc částka bude měsíc co měsíc narůstat o 85 tisíc korun. Nevidím důvod, proč bychom jim to měli odpouštět. Ani to nejde. My jsme tu částku museli zanést do svého účetnictví, a i kdybychom jim to odpustit chtěli, dopustíme se trestného činu, protože bychom nejednali s péčí řádného hospodáře.

LN Říkal jste, že byste v jiných prázdných budovách uvítal vznik kulturních a sociálních center. Nabídnete je i aktivistům?

Ano, mohou se o ně samozřejmě přihlásit i oni. Už jsem to dokonce jednou říkal. Ale nemůžeme jim dát budovu v Praze, protože jak už jsem říkal, žádnou jinou nemáme.

Budovy, které nevyužíváme, nabízíme většinou samosprávám či jiným státním institucím. Zrovna včera jsem odesílal hromadný dopis, zda mají o námi nevyužívané objekty zájem. Aktivisté mají pravdu v tom, že jich máme mnoho. Dráha měla historicky podobnou funkci, jakou dnes plní logistická centra podél dálnic. Kolem nádraží dnes tyto budovy stojí a není pro ně využití.

LN Jednáte se squatery o Klinice? Říkají, že s nimi nechcete komunikovat.

Oni s námi ale žádný dialog nevedou. Paní Virtová mě ani jednou nekontaktovala, ani telefonicky, ani písemně, ani nijak jinak. Není to tak, že bych se jí vyhýbal, spíš to vypadá, že se paní Virtová vyhýbá mně. Pro mě nemohou být partneři k jednání aktivisté, ale jedna konkrétní osoba. Ale když už jsme u toho, neoslovili mě ani ti aktivisté. To, že by se s námi snažili vést dialog, objektivně není pravda.

LN Jak vnímáte to, že někteří politici chtějí squaterství zlegalizovat?

Jako schizofrenii. V právním systému této země je proti rozumu, aby vám někdo něco sebral a bylo to legální. Taky bych mohl říct, že když vám seberu kabelku, kterou máte před sebou, je to legální. Stejně to platí v případě, když někdo obsadí něčí budovu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!