Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Staré pražské tramvaje dosloužily, teď míří do tajgy

Česko

  20:00
PRAHA - Čtyřicet let jezdily v ulicích Prahy a jejich nejdelší cestou z centra města byla zajížďka do Modřan. Teď se může více než pět set pražských tramvají typu T3 vydat až na osmitisícovou pouť na Dálný východ.
tramvaj - ilustrační foto.

tramvaj - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Pražský dopravní podnik totiž rozjel velký výprodej. Hodlá se zbavit 510 starých, nepotřebných tramvají, které mu po masivním nákupu nových, nízkopodlažních vozů přebývají ve vozovnách.

O HISTORICKÝCH TRAMVAJÍCH ČTĚTE TAKÉ

Prodejní cena okolo sta tisíc korun a celkem uspokojivý technický stav láká především zájemce z postsovětských republik a dalších zemí bývalého komunistického bloku. "Poptávka je hlavně z Ruska. Dvacet tramvají jsme už před časem prodali do severokorejského Pchjongjangu," popisuje obchodní úspěchy dopravního podniku jeho mluvčí Ilona Vysoudilová.

Někdejší pilíř exportu
České tramvaje a zejména klasické "tétrojky" nejsou pro postkomunistická města žádnou novinkou. Od šedesátých do osmdesátých let byla totiž tato tramvaj pilířem českého exportu.
Některé vyřazené pražské tramvaje, a to typ T3 SU, se vlastně prodejem do ruské tajgy konečně dostane tam, kde už měl několik desetiletí jezdit. Tyto vozy byly totiž vyrobeny přímo pro ruský trh. Od klasických "tétrojek" se poznaly především výjimečně výkonným topením.

Infografika - pro zvětšení rozklikněte
Historické tramvaje (infografika)

O koupi tramvaje ale nestojí jen dopravci z jiných zemí. Pražskému dopravnímu podniku se ozvali i nadšení sběratelé. Už více než dva roky má doma tramvaj T3 například Jiří Beneš z Řeporyjí. Tramvaj rozšířila jeho soukromou sbírku nákladních automobilů. "Původně jsem chtěl typ T1, který si pamatuju z mládí, ale ten je obtížně dostupný. Nakonec mám tramvaj z přelomu šedesátých a sedmdesátých let, ke které mám kompletní rodokmen i fotky, když ještě jezdila s lidmi po Praze," říká hrdý sběratel.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!