Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Středočeský kraj chce dát 10 milionů na sraz motorkářů. Starostové hromadně protestují

Česko

  6:27
PRAHA - Starostové ve středních Čechách nesouhlasí s tím, aby kraj poskytl desetimilionovou dotaci na celosvětový sraz motocyklů Harley-Davidson. Výzvu, v níž žádají zastupitele, aby příspěvek neschválili, podepsalo již zhruba 130 lídrů měst a obcí. Výroční setkání motorkářů se uskuteční příští rok v Praze a okolí.

Prague Harley Days 2015. Setkání fanoušků motocyklů kultovního amerického výrobce v Praze. foto:  Petr Topič, MAFRA

Desetitisíce příznivců kultovní motocyklové značky Harley-Davidson se do metropole sjedou počátkem července, aby společně oslavily 115. výročí jejího založení. Během čtyřdenní návštěvy zavítají mimo jiné i do středních Čech, namátkou na Karlštejn, Konopiště či do Kutné Hory.

Čistý zisk výrobce motocyklů Harley-Davidson klesl o 40 procent

A právě vedení středočeského kraje chce na akci poskytnout dotaci deset milionů korun, o čemž počátkem listopadu informovala MF Dnes. Proti návrhu krajské koalice, který musí ještě schválit zastupitelstvo, se již ostře ohradila opozice. Nyní dávají svůj nesouhlas veřejně najevo také místní starostové.

„Středočeský kraj není v současné době v takové finanční kondici, aby poskytoval tak vysokou podporu soukromému subjektu na akci, která se navíc koná v hlavním městě České republiky,“ píšou zástupci měst a obcí ve výzvě adresované zastupitelům, v níž žádají o zamítnutí příspěvku na motorkářský sraz. Dosud se pod ní podepsalo zhruba 130 starostů.

Setkání příznivců motocyklu Harley-Davidson.
Prague Harley Days 2015. Setkání fanoušků motocyklů kultovního amerického...

„Deset milionů by se dalo účelněji využít jinde. Když se něco za takovou částku udělá v obcích, bude z toho těžit spousta obyvatel kraje, ne jenom několik příznivců jedné značky,“ míní Radka Klímová, iniciátorka výzvy a starostka obce Černuc. Podle starosty Nové Vsi Martina Exner, jemuž se záměr krajského vedení též nelíbí, by měl kraj peníze investovat raději do opravy špatného stavu silnic.

Hejtmanka: Sraz přinese do kraje 50 milionů

Hejtmanka Jaroslav Pokorná Jermanová však akci hájí. Bude prý nejen přínosem pro ekonomiku, ale rovněž významnou podporou cestovního ruchu a skvělou prezentací Česka v zahraničí.

„Vycházíme ze studie ekonomických dopadů od společnosti KPMG a přínosů pro veřejné rozpočty z daňových a jiných příjmů na 510 až 550 milionů korun. Naším cílem je ukousnout si z tohoto koláče pouhých deset procent, což by znamenalo přínos 50 milionů pro Středočeský kraj, nemluvím o obrovské hodnotě reklamního plnění a propagace našeho kraje,“ uvedla žena, která se koncem minulého týdne vzdala poslaneckého mandátu, aby se mohla naplno věnovat hejtmanské funkci.

Radka Klímová s takovým tvrzením příliš nesouhlasí. Podle jejích slov není vůbec jisté, že se peníze do krajského rozpočtu skutečně vrátí. „Třeba ano, ale je tam riziko a deset milionů je hodně. Nemyslím si, že zrovna značka Harley-Davidson by takovou podporu potřebovala,“ podotkla s tím, že malé obce z toho nebudou mít nic.

Podobně hovořil i Martin Exner. „Kraj by takové akce dotovat neměl. Chápal bych ještě, že na to přispějí statisíce, ale deset milionů je šílených,“ okomentoval starosta Nové Vsi. Vadí mu mimo jiné i skutečnost, že jedním z radních, který akci podpořil, je současně členem představenstva Klasik Moto, firmy organizující motorkářské setkání.

Prague Harley Days 2015. Setkání fanoušků motocyklů kultovního amerického výrobce v Praze.

Řeč je o Robertu Bezděkovi, jak již dříve zmínila MF DNES. Ten témuž deníku řekl, že jeho působení ve firmě je obecně známé a jeho hlas nemohl nic ovlivnit, tudíž se necítí být ve střetu zájmů. Vzápětí ale dodal, že z postu člena představenstva rezignuje, aby značku, kterou reprezentuje, nepoškozoval. Nicméně v obchodním rejstříku společnosti Klasik Moto figuruje jeho jméno stále.

Motorkáři mají na kraji ještě jednoho spřízněnce. Je jím Marek Rejman, tamní šéf komunikace a pravá ruka Jaroslavy Pokorné Jermanové. Rejman totiž zároveň pořádá freestyle motokrosovou show Gladiator Games, jejímž partnerem je právě firma Klasik Moto. Bývalý sněmovní asistent hejtmanky, jenž se pod návrh podepsal jako jeden ze zpracovatelů, podíl na prosazení finančního příspěvku ovšem odmítl.

O schválení dotace bude zastupitelstvo kraje jednat na svém zasedání 5. prosince. Starostové si nemyslí, že by svou výzvou měli mínění zastupitelů jakkoliv zvrátit. Chtějí jim ale dát najevo, že takový krok nepodporují. „I když se to nezruší, můžeme říct, že jsme si to nenechali líbit,“ uvedl Exner.