Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Státní opera se bouří. Kvůli odvolanému řediteli

Česko

PRAHA Zaměstnanci Státní opery Praha (SOP) protestovali veřejně na jevišti této scény proti odvolání svého ředitele Radima Dolanského. Ministr Jiří Besser odvolal pověřeného ředitele SOP Dolanského ve čtvrtek. Umělci i další zaměstnanci se pak večer v 19 hodin před představením Verdiho Rigoletta shromáždili na jevišti. Nastoupili v kostýmech na forbínu s otevřenou oponou a přečetli dvojjazyčně dopis, v němž protestují proti postupu ministerstva. Stejně jako jejich bývalý ředitel odmítají sloučení s operou Národního divadla. Reakci přečetl sólista Lubomír Havlák.

Besser místo Dolanského, který měl jinou představu o budoucnosti Státní opery než ministerstvo a dával to hlasitě najevo, do jejího čela dočasně postavil Ondřeje Černého, ředitele Národního divadla.

Zaměstnanci v dopise konstatují, že Dolanský nastoupil do funkce pověřeného ředitele SOP v situaci, kdy instituce měla dluh 18 milionů korun. „Minulé vedení (od 1. 7. do 20. 12. 2010) vneslo do Státní opery naprostou dezorganizaci a svou práci soustředilo do vymýšlení strategických vizí a plánování nových premiér s finančně náročnými zahraničními týmy,“ píše se v prohlášení. Podle zaměstnanců se po nástupu Dolanského situace radikálně změnila k lepšímu – dluh se třeba zmenšil o téměř 5 milionů a především opera začala opět normálně fungovat. „Radim Dolanský nejen že bez problémů řešil běžné provozní každodenní záležitosti, naplánoval sezonu 2011/ 2012, ale jednal také s významnými mezinárodními firmami – smlouva s jednou je těsně před podpisem, jednání s -druhou úspěšně pokračují.“

Podle autorů protestu se Dolanský dohodl s pražským primátorem Svobodou na spolufinancování SOP a magistrát přislíbil uhradit náklady na jednu až dvě premiéry v roce 2012. Rovněž získal ke spolupráci proslulé osobnosti – dirigenty Jana Lathama-Koeniga a Gerda Albrechta a ředitelku Královské opery v Londýně Elaine Padmore.

Poslanci budou chtít od Bessera, aby jim svůj krok vysvětlil. Dolanský byl odvolán krátce poté, co představil poslancům podvýboru pro kulturu svoji koncepci SOP. Podle poslankyně Kateřiny Klasnové podvýbor není ministerské představě o slučování obou divadel příliš nakloněný.

Autor: