Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Státní zástupce obžaloval zaměstnance finanční správy z korupce, měl požadovat úplatek 10 milionů korun

Česko

  15:59
Praha - Státní zástupce v pátek obžaloval zaměstnance Generálního finančního ředitelství ze zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku. V tiskové zprávě to uvedl žalobce Vrchního státního zastupitelství Pavel Prygl.

Vchod do budovy Generálního finančního ředitelství v Praze. foto: Reprofoto

Z dřívějších informací Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) vyplývá, že obžalovaný požadoval úplatek deset milionů korun, polovinu z toho skutečně převzal. Hrozí mu pět až 12 let vězení. Mluvčí finančního ředitelství  v minulosti řekla, že byl zaměstnanec zproštěn výkonu služby.

Finanční správa měla přijímat i e-maily s elektronickým podpisem, rozhodl správní soud

„Vrchní státní zastupitelství v Praze sděluje, že dne 30. října 2020 podalo k Městskému soudu v Praze obžalobu na pracovníka Generálního finančního ředitelství v trestní věci úplatkářského trestného činu. Obžaloba byla podána jednak pro zločin zneužití pravomoci úřední osoby ve stádiu pokusu a jednak pro zločin přijetí úplatku,“ uvedl Prygl.

Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej v červenci uvedl, že obviněný požadoval úplatek deset milionů korun. Pět milionů podle policistů převzal, bezprostředně poté byl podle Ibeheje zadržen.

Kriminalisté zaměstnance obvinili v únoru. Média tehdy uvedla, že obviněným je Jiří Jung ze sekce řízení rizik, která podle webových stránek úřadu mimo jiné odpovídá za ochranu utajovaných informací a spolupracuje s odborem bezpečnosti.

Autor:

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...