Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Šest let za mřížemi pro Dvořáka, čtyři roky pro Rittiga. Státní zástupce žádá tresty v kauze pražských jízdenek

Česko

  13:22
Státní zástupce požaduje v kauze jízdenek papírny Neograph pro bývalého šéfa pražského dopravního podniku (DPP) Martina Dvořáka šestileté vězení, pětiletý zákaz činnosti ve vedení firem a dvoumilionový peněžitý trest. Pro lobbistu Iva Rittiga žádá čtyřleté vězení a čtyřmilionový trest. Uvedl to v úterní závěrečné řeči.

Bývalý generální ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák na chodbě Městského soudu v Praze. foto: ČTK

Dvořák i Rittig vinu popírají. Obžaloba tvrdí, že 17 haléřů z každé jízdenky vyrobené pro DPP putovalo k Rittigovi, a to přes karibskou firmu Cokeville Assets (CA).

Pro dalších devět obžalovaných chce státní zástupce Adam Borgula tresty v rozmezí od tří do sedmi let vězení a od dvou až tří milionů korun. U Rittigových právníků žádá také pětiletý zákaz výkonu advokacie. U posledního z obžalovaných, účetního Jaroslava Kubisky, navrhl soudu upuštění od potrestání. Kubiska má totiž pozici spolupracujícího obviněného.

Sitta popřel tunelování papírny Neograph. Firma prý pro něj byla posvátná

Borgulovu závěrečnou řeč si v úterý k pražskému městskému soudu přišli poslechnout jen dva obvinění: bývalý ekonomický ředitel DPP Ivo Štika a právník Marek Stubley. Státní zástupce hovořil tři hodiny, podle něj se vinu všech 12 obžalovaných podařilo prokázat.

Zakázku na tisk jízdenek získala firma Neograph v roce 2008. Obžaloba tvrdí, že při tom Dvořák a Štika obešli zákon o veřejných zakázkách, a to po předchozí dohodě s ředitelem Neographu Janem Janků a Peterem Kmeťem, šéfem CA a Rittigovým obchodním partnerem. Na Kmeťův návrh údajně účelově označili jízdenky DPP za ceniny, což jim umožnilo nevyhlásit otevřenou výběrovou soutěž na dodavatele.

„To nejmenší, co mohl pan Dvořák z pohledu obžaloby učinit, bylo to, že mohl oslovit jemu známé dodavatele - tedy Státní tiskárnu cenin a Neograph. Což neučinil a jednostranně oslovil pouze společnost Neograph,“ prohlásil Borgula.

Jízdenkovou kauzu vrátil odvolací soud k dalšímu projednání. Některým hrozí až desetileté vězení

CA podle obžaloby získala od Neographu na provizích minimálně 40 milionů. Peníze údajně následně putovaly k Rittigovi. Kmeť u soudu dříve připustil, že z každé jízdenky plynulo pro CA 17 haléřů. Tvrdí, že s tímto návrhem přišla Neograph za to, že jí Kmeť zakázku u DPP zprostředkoval. Borgula ovšem Kmetě označuje za nastrčeného „bílého koně“, který fakticky nevykonával žádnou činnost.

V rozsáhlé kauze DPP původně čelilo obžalobě 17 lidí a soudce Petr Hovorka je všechny osvobodil. Podle něj se totiž nepodařilo prokázat, že DPP vznikla škoda. Pražský vrchní soud však v červnu potvrdil zprošťující verdikt jen u pěti obviněných. Větev Neographu vrátil k dalšímu dokazování, přičemž uvedl, že Neograph byl jednoznačně tunelován a že nešlo o provizi. U Kmetě a Janků se podle odvolacího senátu trestná činnost prokázala a u Dvořáka a Štiky byl zprošťující rozsudek předčasný.

Dvořákovi a dalším obžalovaným hrozí za zpronevěru až desetileté vězení, Rittigovi a jeho právníkům pak za legalizaci výnosů z trestné činnosti maximálně osm let. Rittig dříve prohlásil, že obžaloba je plná lží a výmyslů a že s DPP, natož s jeho tunelováním, neměl nic společného. Dvořák zdůraznil, že nikdy nezasahoval do výběrových řízení.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...