3. října 2019 13:04, aktualizováno  16:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stažením vlajek kvůli Gottovi Hrad hrubě porušil protokol, kritizuje bývalý ceremoniář Forejt

Na počest zemřelého Karla Gotta byla právě na I. nádvoří Pražského hradu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na počest zemřelého Karla Gotta byla právě na I. nádvoří Pražského hradu... | foto: Facebook Pražský hrad - Kancelář prezidenta republiky

PRAHA Úmrtí nejznámějšího tuzemského zpěváka Karla Gotta zasáhlo celé Česko. Vláda mu chce uspořádat pohřeb se státními poctami a na Pražském hradě již byly staženy vlajky na půl žerdi. Podle někdejšího ředitele hradního protokolu Jindřicha Forejta tím však byl hrubě porušen protokol.

Státní vlajky na Pražském hradě a v Lánech, druhém sídle prezidenta, byly „na znamení hlubokého zármutku celé vlasti“ staženy na půl žerdi ve středu odpoledne, tedy několik hodin poté, co se republika o úmrtí legendárního umělce dozvěděla. Rozhodla o tom hlava státu Miloš Zeman. „Bude tomu tak až do státního pohřbu Mistra Karla Gotta,“ informoval posléze hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

02.října 2019 v 14:40, příspěvek archivován: 03.října 2019 v 12:26

Státní vlajky na Pražském hradě a v Lánech byly na znamení hlubokého zármutku celé vlasti z rozhodnutí prezidenta republiky Miloše Zemana staženy na půl žerdi. Bude tomu tak až do státního pohřbu Mistra Karla Gotta. https://t.co/0r7Lu12lLV

Takové vyjádření úcty však podle někdejšího hradního ceremoniáře Jindřicha Forejta odporuje protokolu. „To je něco, co nepochopím. Jsem z toho smutný a zoufalý. Protože státní vlajka na půl žerdi může vlát jenom v den vyhlášeného státního smutku,“ řekl Lidovky.cz.

„Kdykoliv vlaje jindy, evokuje se domnění, že nás napadl nepřítel, země byla obsazena a na znamení stahujeme vlajku,“ dodal Forejt. Podle něj se s výše zmíněným krokem vážou železná pravidla. Jako například, že vlajka se vždy stahuje při rozbřesku a naopak se vytahuje do plnosti při západu slunce.

Karel Gott
Karel Gott na předávání hudebních cen Anděl.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček jakékoliv porušení pravidel odmítl. „Úcta k zesnulému je tou nejvyšší civilizační hodnotou, a proto se podivujeme nad každým nevkusným vyjádřením na adresu těch, kteří chtějí projevit - každý dle svých možností - bol svých srdcí,“ reagoval Ovčáček pro Lidovky.cz.

Státní pohřeb, nebo pohřeb se státními poctami?

Vláda se rozhodla, že se s Karlem Gottem rozloučí formou pohřbu se státními poctami. Ten byl v roce 2010 uspořádán uznávanému právníkovi Otakaru Motejlovi.

Původně se v souvislosti se zpěvákovým posledním rozloučením mluvilo o státním pohřbu, jenž má však jiné formální náležitosti. Podle Jindřicha Forejta jde o souhrn  několik přesně stanovených aktů, do nichž se významně zapojuje armáda.

„Tělo veze vojenská lafeta tažená koňmi, před ní pochodují vojáci, za ní po rodině a ústavních činitelích armádní generalita a za ní další vojáci. Důstojníci mají černou pásku na levém předloktí a je nastoupená vojenská kapela, ačkoliv nehraje. Všechny tyto pocty jsou určeny zesnulému vrchnímu veliteli ozbrojených sil, kterým je z titulu své funkce každý prezident,“ uvedl Forejt.

Jindřich Forejt (u mikrofonu) a Jiří Ovčáček v době kauzy kolem Miloše Zemana a...

Jindřich Forejt (u mikrofonu) a Jiří Ovčáček v době kauzy kolem Miloše Zemana a státního vyznamenání pro Jiřího Bradyho.

Pohřeb takového typu se za posledních čtyřicet let konal pouze dvakrát – v roce 1979 jej měla někdejší československá hlava státu Ludvík Svoboda, v roce 2011 pak první prezident samostatné České republiky Václav Havel.

Do roku 2016 působil Jindřich Forejt na pražském Hradě jako protokolář, ve funkci skončil za bouřlivých okolností.

Lidovky.cz
Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Marcela Ziembová, matka Davida Pastrňáka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...