Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Ukrajina je na nezvratné cestě do NATO, potvrdil Stoltenberg v Kyjevě

Šéf NATO Jens Stoltenberg s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě (29.4.2024) foto: NATO Photos

Ukrajina má v NATO své právoplatné místo a podpora spojenců v obraně před Ruskem bude pokračovat, slíbil během své pondělní návštěvy Kyjeva šéf Aliance Jens Stoltenberg. Přiznal, že spojenci ohledně dodávek vojenské pomoci zatím nesplnili, co slíbili, a zpoždění se odrazilo do situace na bojišti. „Ještě ale není pozdě, aby Ukrajina zvítězila,“ dodal.
  11:44

„Ukrajina má v NATO své právoplatné místo. Stane se členem NATO. Práce, kterou nyní podnikáme, vás staví na nezvratnou cestu ke členství v NATO, takže až nastane správný čas, Ukrajina se může stát členem NATO okamžitě,“ prohlásil Stoltenberg v Kyjevě.

S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským jednal o aktuální situaci na bojišti i další podpoře obránců ze strany NATO. Stoltenberg upozornil, že jen samotná statečnost Ukrajincům nemůže stačit odražení ruských sil. „Potřebujete také zbraně a munici,“ podotkl a přiznal, že zásadní zpoždění v dodávkách vojenské pomoci ze Západu se promítla do vážných důsledků na bojišti.

Na vítězství není pozdě

Ve Spojených státech se členové Kongresu nebyli měsíce schopni dohodnout na balíčku a a evropští spojenci zase podle Stoltenberga nebyli schopni dodat Ukrajině munici v takovém rozsahu, který slíbili. „Ukrajina je již několik měsíců přečíslována… bylo sestřeleno méně ruských raket a bezpilotních letounů a Rusko se mohlo prosadit na frontové linii,“ připomněl Stoltenberg.

„Ale ještě není pozdě na to, aby Ukrajina zvítězila. Další podpora je na cestě,“ dodal s tím, že po schválení klíčové americké pomoci ve výši 60,8 miliardy dolarů a oznámení Británie, Německa nebo Nizozemska z posledních dní, očekává brzy další významné dodávky zbraní a munice ze Západu.

Podle Zelenského je nedávné rozhodnutí USA o další mnohamiliardové pomoci Ukrajině nesmírně důležité. Ukrajinský prezident potvrdil, že dodávky některých zbraní munice již proběhly. Jaké konkrétně ale neprozradil. „Řeknu jen, že jsme nedostali vše, co potřebujeme k vybavení našich brigád,“ uvedl. Zopakoval, že obránci nyní potřebují naléhavě systémy protivzdušné obrany a munici.

Ruská armáda se podle něj připravuje na další útočné akce a západní partneři mají všechny potřebné nástroje, jak ruské akce zastavit.

V předvečer summitu NATO

Stabilizace situace na bojišti, kde Rusko v posledních týdnech převzalo iniciativu, podle něj závisí třech hlavních okolnostech – pomoci USA, včasných dodávkách slíbených zbraní a v neposlední řadě také na jasném plánu, co spojenci Kyjevu dodají v dlouhodobějším horizontu.

První z těchto podmínek je podle Zelenského splněna, u druhé je potřeba proces výrazně urychlit a třetí zatím chybí. „Jedna věc je mít finanční prostředky, ale stejně důležité je vědět, co za ně můžeme získat. O tom, jak lze tyto zbraně použít, ani nemluvím. Našim partnerům děkujeme, ale je potřeba splnit ještě dvě podmínky,“ dodal.

Oba lídři se věnovali rovněž přípravám na červencový summit NATO. Stoltenberg v Kyjevě potvrdil, že se spojenci už předem dohodli na větším zapojení NATO do koordinace pomoci a výcviku ukrajinských vojáků. Připomněl, že Aliance chce na summitu přijmout významný víceletý finanční závazek, který by Kyjevu zajistil dlouhodobou pomoc. „Moskva musí pochopit, že nemůže vyhrát. A nemohou nás jen přečkat,“ konstatoval.

Na otázku, zda by Ukrajina neměla už v červenci dostat od spojenců pozvánku ke členství v Alianci, uvedl, že je k takovému kroku potřeba všeobecný konsenzus všech 32 členských zemí. „A neočekávám, že do červencového summitu budeme mít takovou shodu,“ uzavřel generální tajemník NATO.

Autor:

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...