Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Strážníci prý nemohou pokutovat za jízdu na červenou

Právo

  20:35
BRNO - Blokové pokuty za jízdu na červenou vybírá městská policie nezákonně. Vyplývá to z nálezu ombudsmana Pavla Varvařovského. Pokud jeho stanovisko uznají úřady a soudy, budou muset úřady tisícům lidí vracet peníze za vybrané pokuty, umazávat trestné body a vracet řidičské průkazy.
Policejní kontrola (ilustrační foto)

Policejní kontrola (ilustrační foto) foto: ČTK

Ministerstvo dopravy nadále trvá na tom, že strážníci pokuty vybírat mohou. O zprávě ombudsmana Varvařovského informoval server iDnes.cz.

Čtěte také:

Podle ombudsmana může policie ze zákona postihovat řidiče v blokovém řízení za nedovolenou rychlost, nedovolené stání a zákaz vjezdu. Strážníci k tomu přibrali i červenou na semaforu, protože ji chápou jako další druh zákazu vjezdu.

Podobný názor ale ombudsman odmítá. "Jakékoli rozšiřování tohoto výčtu (tří přestupků) je podle mého soudu v rozporu s ústavou," napsal Varvařovský. Ombudsman zkoumal podnět ženy, kterou zastavila v Hradci Králové městská policie s tím, že jela na červenou. Žena tvrdila, že jela ještě na oranžovou a v autě měla dvě svědkyně.

Ministerstvo dopravy si trvá na svém
Od strážníka však dostala pokutu 2500 korun a přišla o pět bodů. Přestupkem se vybodovala a přišla o řidičský průkaz. Její právník se obrátil na ombudsmana a díky jeho právnímu názoru stěžovatelka může na královéhradeckém magistrátu žádat vrácení řidičského průkazu.

Úřad ombudsmana nález nechce komentovat, dokud nebude znát stanovisko dotčených úřadů. Ministerstvo dopravy však i nadále trvá na tom, že strážníci pokuty vybírat smějí. "Domníváme se, že obecní policie má tu pravomoc a nedochází k porušování zákona," řekl ČT mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský. Dodal, že předchozímu ombudsmanovi ministerstvo odpovídalo ve stejné věci už v roce 2003.

Autoři: ,

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...