Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Strážník, který zastřelil člověka před diskotékou, dostal podmínku a zákaz řízení

Právo

  11:30aktualizováno  11:47
HRADEC KRÁLOVÉ - Hradecký krajský soud v pátek potrestal bývalého strážníka Pavla Koblížka, který v roce 2014 před diskotékou ve Vysokém Mýtě zastřelil jednoho muže a druhého střelbou těžce zranil, dvěma lety vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky. Uznal ho vinným z usmrcení a těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Páteční verdikt není pravomocný.
Soudcovské kladívko (Ilustrační foto)

Soudcovské kladívko (Ilustrační foto) foto: Shutterstock

Hradecký soud loni Koblížka zprostil obžaloby s tím, že šlo o nutnou obranu, jeho verdikt však zrušil vrchní soud.

Hradecký soud uložil čtyřiačtyřicetiletému Koblížkovi souhrnný trest, protože mu již dříve orlickoústecký soud uložil podmínku za to, že opilý řídil automobil, kterým přijel na diskotéku. Tento rozsudek hradecký soud zrušil a Koblížkovi proto uložil také dvouletý zákaz řízení osobních vozidel.

Jednodenní exces

Předseda senátu Petr Mráka v pátek při zdůvodnění rozsudku řekl, že se obžalovaný rozhodně nechoval řádně, opilý cestou na diskotéku řídil automobil a měl u sebe zbraň. „Obžalovaný se mylně domníval, že když používá zbraň, že jedná v nutné obraně. Jednal v omylu. Za této situace nelze jednání obžalovaného posuzovat jako úmyslný trestný čin, ale jako nedbalostní,“ zdůvodnil přehodnocení názoru soudu Mráka. Podmíněný trest soud podle Mráky uložil proto, že šlo „o jednodenní exces v životě obžalovaného“.

Státní zástupkyně Lenka Faltusová, která pro Koblížka požadovala patnáctiletý trest za pokus vraždy, se proti rozhodnutí soudu odvolala. „Jsem přesvědčena o tom, že krajský soud nereagoval na usnesení Vrchního soudu v Praze, jímž byla věc vrácena. Jsem přesvědčena, že jednání obžalovaného naplňuje zákonné znaky skutkové podstaty zločinu vraždy,“ řekla Faltusová, podle níž jsou klíčovým důkazem výpovědi poškozených.

Peníze poškozeným

Koblížkův obhájce Jiří Teryngel, který navrhoval zproštění obžaloby, považuje za podstatné, že soud uznal, že okolnosti byly takové, že se klient mohl domnívat, že mu jde o život či o těžké zranění. „To, že se tak domníval mylně, to je otázka dalšího posouzení,“ řekl Teryngel, který chce vyčkat na písemné zdůvodnění rozsudku. Obhájce také řekl, že se Koblížek bude snažit posílat peníze poškozeným, sám Koblížek verdikt soudu nechtěl komentovat.

Otec bratrů, které střely z pistole zasáhly, Roman Svoboda novinářům řekl, že by byl pro spravedlivý trest. „Tohleto v žádném případě spravedlivý trest není. Já jsem o tom se syny mluvil a opravdu to byla vražda, oni se ho ani jednou nedotkli, když přišli k němu a chtěli ho zadržet, začal střílet. Tečka,“ řekl Svoboda.

Podle spisu se Koblížek s dalšími muži domáhal vstupu na diskotéku, a když je obsluha nechtěla pustit, jeden z nich nastříkal do chodby slzný plyn. Poté tři mladíci z diskotéky začali Koblížka pronásledovat. Strážník, který byl mimo službu, nejdříve svým legálně drženým revolverem střílel do vzduchu, při následné potyčce zastřelil 21letého Radka Svobodu a jeho o pět let staršího bratra Lukáše těžce zranil. Koblížek opakovaně vinu odmítl, tvrdil, že útok nevyprovokoval a udělal vše pro to, aby ho nechali být.

Autor:

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...