Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jednoho muže zastřelil, druhého zranil. Soud strážníka pustil z vazby

Česko

  9:57
Hradec Králové - Okresní soud v Hradci Králové propustil z vazby strážníka, který loni v prosinci v době mimo službu ve Vysokém Mýtě zastřelil legálně drženou zbraní jednoho pracovníka klubu Stodola a dalšího vážně zranil.

Strážník - ilustrační foto foto: ČTK

Strážník byl původně obviněný z vraždy, obhájce obviněného Jiří Teryngel navrhl zmírnění právní kvalifikace na zabití a těžkou újmu na zdraví z omluvitelných příčin.

Strážník, který zabíjel u diskotéky, půjde do vazby. Hrozí mu doživotí

„Neprozradím žádné tajemství, když řeknu, že budu usilovat, aby to vůbec před soud nepřišlo, protože v jednání obviněného osobně spatřuji nutnou obranu. Ale protože vyšetřování není ještě na úplném konci, tak jsem prozatím uplatnil alespoň návrh na mírnější právní kvalifikaci,“ řekl po rozhodnutí soudu Teryngel. O návrhu bude rozhodovat státní zastupitelství.

Státní zástupce Milan Vacek řekl, že propuštění obviněného z vazby u soudu sám navrhoval. „Tato věc je ve stadiu, kdy již vazba není potřeba, uvažuje se o změně právní kvalifikace. Zatím důkazy, které byly opatřené, k takové úvaze vedou,“ řekl Vacek.

Teryngel řekl, že původní verze zněla, že strážník na poškozené střílel ze vzdálenosti sedmi až 10 metrů. „Všechny ty výstřely šly z bezprostřední blízkosti, v okamžiku, kdy byl obviněný povalen na zem a kdy mu bylo vyhrožováno smrtí, v tom právě spatřuji důvody nutné obrany,“ řekl Teryngel. Podle obhájce byl sice obviněný v době střelby pod vlivem alkoholu, podle znaleckých posudků však nehrál významnou roli.

Podle obhájce obviněný vypálil varovný výstřel. „Jeden ze svědků, když viděl, že se střílí, tak se schoval, to by udělal každý normální člověk,“ řekl Teryngel. Obviněný se po rozhodnutí soudu může vrátit domů, soud mu uložil hlásit se jednou za tří týdny u probačního úředníka.

Podle svědka incidentu se tři muži, mezi nimiž byl i strážník v civilu, v noci z 20. na 21. prosince domáhali vstupu na diskotéku bez placení. Tvrdili, že jde o policejní akci. Pracovníci klubu je nechtěli pustit dovnitř, proto muži nastříkali do místnosti pepřový sprej. Dva bratři ve věku 22 a 25 let, zaměstnanci diskotéky, je začali pronásledovat. Strážník na to podle svědka reagoval střelbou. Jednoho z mladých mužů zabil, druhého vážně zranil
.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!