Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Strážníkovi z Vysokého Mýta hrozí za vraždu až výjimečný trest

Česko

  16:57
VYSOKÉ MÝTO - Pardubická policie obvinila dvaačtyřicetiletého strážníka z Vysokého Mýta z pokusu o dvojnásobnou vraždu. Podle kriminalistů ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku zastřelil jednoho muže, dalšího vážně zranil. Obviněnému muži hrozí 15 až 20 let vězení nebo trest výjimečný.

Střelba (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Řekla to krajská policejní mluvčí Jitka Vavřinová. Střílel místní strážník, který nebyl ve službě.

„Skutky šly bezprostředně po sobě, na základě jednoho jeden člověk zemřel. Kvalifikace činu je po dohodě se státním zástupcem. O vazbě se bude rozhodovat zítra (v úterý),“ dodala Vavřinová.

Podle svědka, který ČTK události popsal, se strážník se dvěma muži o víkendu domáhali vstupu na vysokomýtskou diskotéku Stodola pod záminkou, že jde o policejní akci. Minimálně jeden z nich byl opilý. Ochranka je nechtěla pustit dovnitř. Muži proto nastříkali do místnosti pepřový sprej.

Psali jsme

Majitel podniku vyběhl ven a křičel na muže, že na ně zavolá státní policii, a oni poté odcházeli pryč. Dva členové ochranky, bratři ve věku 23 a 25 let, je začali pronásledovat. Podle serveru iDnes.cz strážník vytáhl legálně drženou zbraň, s níž postřelil jednoho z bratrů a vážně jej zranil. Druhý muž se ke zraněnému sourozenci sklonil a strážník jej střelil do hlavy.

„Když střelec odcházel pryč, běžel jsem s ochrankou za nimi. Namířil na mě pistoli, skrčil jsem se a dál ho nepronásledoval. Kluci za ním běželi dál. Pak jsem slyšel výstřely. Přiběhl jsem potom na místo a pomáhal resuscitovat,“ řekl ČTK svědek.

Starosta města František Jiraský v neděli potvrdil, že střelcem byl městský strážník, který je držitelem zbrojního pasu. V době incidentu nebyl ve službě a měl u sebe soukromou zbraň. Strážník byl bezproblémový, dodal starosta.

Policista na místě střelby ve Vysokém Mýtě:

Policie následně zadržela dva muže, střelce obvinila a v pondělí navečer nejspíš podá návrh, aby byl obviněný strážník stíhán vazebně. Druhého zadrženého kriminalisté vyslechli a propustili. Třetí muž se údajně incidentu nezúčastnil. Vážně zraněný muž je v péči lékařů pardubické nemocnice, která však o stavu pacienta neposkytla informace.

„Vzhledem k tomu, že se výpovědi zatím vyslechnutých svědků rozcházejí, žádáme případné další svědky incidentu, aby se přihlásili se svým svědectvím kriminalistům prostřednictvím linky 158,“ řekla Vavřinová.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!