Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Čarodějnice bez ohňů? V části Česka vydali zákaz, hrozí požáry

Hořící panáci jsou nedílnou součástí ohnivých oslav. foto: Shutterstock

Ve Středočeském kraji se od úterý nesmí zapalovat oheň, a to ani na zahradách v blízkosti lesa nebo na zahradách se souvislým rostlinným porostem umožňujícím další šíření požáru. Zákaz souvisí s výstrahou Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) varující před nebezpečím vzniku požárů. Nařízení se týká rozdělávání nebo udržování otevřeného ohně i dalších rizikových činností.
  18:01

Zatím platí do středeční půlnoci, ale může být i prodloužen. Za porušení povinností hrozí pokuta, řekla v pondělí mluvčí středočeských hasičů Veronika Švorcová Mocová.

„V případě organizovaného „pálení čarodějnic“ bude možné akci za bezpečnostních podmínek uskutečnit,“ informoval mluvčí středočeského hejtmanství David Šíma.

„Meteorologické podmínky budou takové, že to bude rozšíření požáru nahrávat,“ uvedla Švorcová Mocová.

Protože by se otevřený oheň mohl v důsledku sucha a větru snadno rozhořet a rozšířit, je kromě samotného rozdělávání ohňů zakázáno například také kouření, používání pyrotechniky, jízda parní lokomotivy, vjezd automobilů na polní i lesní cesty nebo vypouštění takzvaných lampionů štěstí.

Opatření se nevztahuje na soukromé akce na zabezpečeném místě, pokud nejde o spalování na volném prostranství a ohniště je dostatečně ohraničeno a zajištěno proti přenosu požáru větrem a podobně.

„Nařízená opatření se vztahují na místa se zvýšeným nebezpečím vzniku požáru, zejména na oblasti lesů a trvalých rostlinných porostů umožňujících šíření požárů, jako jsou například louky,“ vysvětlila hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN). Při pálení musí být zajištěna protipožární opatření jako mimo jiné stálý dozor a nesmí jít o místo se zvýšeným nebezpečím požáru. Podrobnosti pořadatelům případně upřesní středočeští hasiči.

Obdobný zákaz platí ode dneška také na jihozápadě Moravy. Kvůli suchu, vysokým teplotám a zesilujícímu větru se ale varování postupně rozšíří na další území České republiky.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!