Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Střížkova opona ze Státní opery v dražbě nenašla kupce. Proto zamíří do sbírky Národního muzea

Česko

  12:57
Praha - Na webu Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových se v minulých dnech objevila nečekaná věc. Národní divadlo zde prodávalo nepotřebnou oponu z dílny akademického malíře Antonína Střížka, která od roku 2002 až do nedávné rekonstrukce zdobila scénu pražské Státní opery. Jenže to už nyní neplatí, opona se stane součástí sbírky Národního muzea.

Státní opera prodávala oponu Antonína Střížka. foto: ÚZSVM

Antonín Střížek oponu namaloval v roce 2002. Jejím motivem je scéna z pohádky Kouzelná flétna, k jejímuž novému nastudování byla původně opona určena. Národní divadlo ovšem rozhodlo, že součástí tříletých oprav Státní opery bude i nová opona, a proto mělo být Střižíkovo dílo posláno dál. Zprávu o rozřešení celého prodeje přinesl server Aktuálně.cz.

Národní divadlo prodává nepotřebnou oponu ze Státní opery. Minimální cena je 100 tisíc

Opona byla nejprve nabídnuta jako nepotřebný majetek ostatním státním institucím i dalším příspěvkovým organizacím. „O oponu zprvu projevilo zájem divadlo F. X. Šaldy v Liberci, pro které ale byla nakonec bohužel nevyhovující,“ sdělil tiskový mluvčí Národního divadla serveru Tomáš Staněk.

Ve druhém kole byla opona nabídnuta veřejnosti. Její minimální cena byla podle posudku soudního znalce Jana Štíbra vyčíslena na 100 tisíc korun. Štíbr uvedl, že cena podobných děl bývá většinou vyšší, ovšem v tomto případě je třeba vzít v potaz limitující rozměry (opona měří 9 metrů na výšku a 16 na šířku). Zájemci měli podle inzerátu posílat nabídky do poloviny ledna, nikdo se však nepřihlásil.

Dějiny na scéně. Zrekonstruovaná Státní opera znovu získala svůj historický ráz

O dílo se nakonec 9. ledna přihlásilo Národní muzeum a požádalo o jeho převedení do svých sbírek. Podle informací serveru Aktuálně.cz Národní muzeum plánuje posoudit její stav a případně ji zrestaurovat. Opona se má stát součástí prestižní divadelní sbírky a má být vystavena na projektech věnovaných českému divadlu. Podle vedoucí oddělení vnějších vztahů Národního muzea Lenky Boučkové ovšem zatím není jasné, kdy se do sbírek opona dostane.

Střižíkovu oponu nahradí kopie původní opony malíře Eduarda Veitha, která ve Státní opeře visela od roku 1888. Originál se ovšem po druhé světové válce ztratil. Novou oponu v rozměrech 18 na 11 metrů namaloval umělecký ředitel sekce výroby Národního divadla Martin Černý podle černobílé fotografie. Neorokokový styl malby tak kontrastuje s moderními technologiemi, jako jsou tablety zabudované do sedaček či moderní točna pod jevištěm.

Autoři:

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...