Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Strojvůdci Pendolina amputovali nohu, má také poraněnou páteř. Kolegové mu založili konto

Česko

  8:38aktualizováno  9:58
PRAHA - Strojvůdce Pendolina, který ve středu na železničním přejezdu u Studénky díky rychlé reakci patrně zabránil ještě většímu neštěstí, je už při vědomí. Ačkoli se jeho stav pomalu zlepšuje, bez trvalých následků ale nevyvázne. Jeho kolegové proto založili konto, na které se nyní sami sbírají. Ve vážném stavu po střetu vlaku s kamionem zůstávají ještě tři lidé.

Vlak Pendolino poničený při srážce s kamionem na přejezdu ve Studénce na Novojičínsku přesunou České dráhy do pražského depa. foto: ČTK

Podle svědků stihl strojvedoucí Jan Černý během několika vteřin poté, co na poslední chvíli zahlédl kamion, udělat všechny naučené pohyby a také varovat cestující, aby se kryli. Díky včasnému brzdění a upozornění jsou následky nehody zřejmě menší, než by jinak bývaly. I tak ale Černého dostihla paleta s hliníkovými plechy, kvůli níž mu lékaři museli amputovat nohu. Černý má také poraněnou páteř, informovala ČT24.

Účet na podporu strojvedoucího Jana Černého: 4026277399/0800

Podle kamarádů Černý celý život rád sportoval, jezdil na kole a hrál fotbal. „Bude to pro něj asi hrozná rána, až se všechno dozví,” řekl pro ČT24 kamarád zraněného Luboš Hucek.

Z pendolina muselo být několik lidí vyproštěno.
Vlak jedoucí z Ostravy do Františkových Lázní kamion doslova rozpáral,...

Černý má nárok na odškodnění, podle jeho kolegů ale dostane méně, než bude potřeba. Rozhodli se proto založit konto a z vybraných příspěvků pořídit protézu. „Aby mohl zase jezdit na kole. Ta protéza bude muset být hodně drahá,” dodal Hucek.

Havarované pendolino dorazilo do Prahy. Převoz proběhl bez komplikací

Poškozené Pendolino dorazilo v neděli krátce před půl třetí ráno do pražského depa. Vlak vyjel z České Třebové v sobotu odpoledne a do Prahy jel rychlostí přibližně 40 kilometrů v hodině.

Pacienti zůstávají už jen v nemocnici v Ostravě

Po středeční nehodě zůstávají čtyři zranění už jen ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Z nemocnice v Novém Jičíně byla v pondělí propuštěna poslední pacientka, řekla ČTK mluvčí zdravotnického zařízení Radka Miloševská. Stav dalších čtyř pacientů v ostravské nemocnici je stabilizovaný.

Při nehodě tři lidé zemřeli, 17 jich bylo zraněno. "Všichni čtyři pacienti jsou stále v naší péči, jsou mimo ohrožení života a jejich zdravotní stav se zlepšuje," uvedl mluvčí FNO Tomáš Oborný. Tři pacienti s vážnými zraněními stále zůstávají na jednotce JIP.

Jedna žena je nadále v umělém spánku, z něhož ji lékaři ale budou postupně probouzet. U těchto pacientů zatím podle mluvčího nelze očekávat, že by v krátké době byli přeloženi na standardní oddělení.

Novojičínský okresní soud v pátek poslal do vazby polského řidiče kamionu, který vjel na přejezd, přestože už svítila červená světla. Soudce s důvody státního zástupce pro uvalení vazby souhlasil, protože hrozí, že by se mohl obviněný vyhýbat trestnímu řízení. Padesátiletému řidiči, který svého činu litoval, hrozí za obecné ohrožení z nedbalosti tři až deset let vězení. 

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...