Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Suché počasí ubírá řekám vodu, pod jezy se vodáci musejí brodit

Česko

  9:30
Hladiny českých řek kvůli slabým srážkám dál klesají. Se vzestupem průtoků vodáci nemohou počítat ani o víkendu, protože se očekávají tropické teploty. Osádky lodí se musejí připravit na brodění pod jezy, uvedl Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.

Tolik vody je nyní na řekách vzácnost foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

„Zatím to s předpovědí vláhy nevypadá nejlépe, a tak zřejmě vodákům opravdu nezbývá než se vydat na vodní nádrže a zkoušet nové vodácké disciplíny nebo odjet za hranice,“ uvedl Jančar.

Na Vltavě je horní tok kvůli nízkému stavu vody nepřístupný, pod Vyšším Brodem teče vodácké minimum. Otavu lze s přebroděním několika mělčin považovat za sjízdnou. Na Ohři je možné vyrazit až pod Nechranickou nádrží. Na Lužnici, Sázavě a Berounce mezi Plzní a Berounem lze plout mezi jezy, pod kterými musejí vodáci přebrodit mělčiny.

„Vodáci tak mohou vyhledávat neobvyklé terény, jako například Černou strouhu pod Týncem nad Labem nebo dolní tok Vltavy pod Vraňany ku Mělníku,“ uvedl Jančar. Střední a dolní toky jsou splavné na Labi a Jizeře, dolní tok ještě na Orlici a Ploučnici.

Moravské řeky na tom podle Jančara nejsou lépe. Splavná zůstává jen Odra pod Ostravou, Morava pod Postřelmovem a Dyje pod Novými mlýny.

Autor:

Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem
Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem

Umělé mléko inspirované mlékem mateřským, které se snadno připravuje, má skvělé složení a navíc dobře chutná. Jak obstálo umělé mléko BEBA COMFORT...