Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vedro a profesionální sport? ‚Teploty blížící se tělesné jsou vždycky problém‘

Tour de France

  15:37
PRAHA - Teplotou až 37 stupňů Celsia vyhrožují před třetím červencovým víkendem čeští meteorologové. Právě vedra blížící se tělesné teplotě považuje za rizikové i pro profesionální sportovce lékař fotbalové reprezentace a vedoucí lékař interních ambulantních oddělení Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích Petr Krejčí.

V AKCI. Lékař Petr Krejčí testuje zdravotní stav fotbalových reprezentantů, na archivním snímku Karel Poborský. foto: Lidové noviny - Hynek Glos

Lidovky.cz: Je počasí, kterému Česko v těchto dnech čelí, problémem i pro plnohodnotný trénink profesionálních sportovců? 
Profesionální sportovec se musí připravovat za každého počasí. Samozřejmě se dá program upravit tak, že se netrénuje ve dvě odpoledne, ale třeba v pozdějších hodinách, kdy je klima příznivější. Jakmile je teplota vyšší než teplota těla, tak je to vždycky problém, riziko nějakého přehřátí a tím pádem i úpalu roste. Tělo se neumí zbavovat tepla vznikajícího fyzickou zátěží právě proto, že je okolní teplota vyšší než teplota těla. Organismus se sám od sebe neochlazuje. Něco málo se ochladí tím, že se člověk potí, ale to je strašně málo. Riziko přehřátí je velké, ale u profíků menší, než u běžné populace, zejména té starší.

Lidovky.cz: Trénink se tedy dá přizpůsobit, ale co zápasy a závody?
U závodů se na počasí nikdo neohlíží. Závodit v takovýchto podmínkách je svým způsobem opravdu riskantnější. Vyžaduje to jiný přístup k chlazení těla i pitnému režimu. Vidíme to sami u cyklistů - jedou Tour de France a šplíchají na ně vodu, ale jedou. Kvůli vedrům nelze přerušit, profík je profík.

FOTOGALERIE Z PRÁZDNINOVÉHO POČASÍ:

Slunečno a vysoké teploty - ideální počasí pro koupání.
Bouře - ilustrační foto

Lidovky.cz: Opravdu nelze? Nestálo by to v extrémních případech přeci jen za úvahu?
My jsme to už ve fotbale zkoušeli řešit cestou přes FIFA a UEFA. Argumentovali jsme tím, že když je stanovena dolní hranice (asi minus 12 stupňů Celsia), tak by měl být určen i vrchní limit. Ale neuspěli jsme. Řekli nám, že by se někde nehrálo vůbec. 

Lidovky.cz: Jak v tomto kontextu pohlížíte na fotbalové mistrovství světa, které se v roce 2022 odehraje v Kataru? Kvůli tamějším klimatickým podmínkám byl turnaj posunut z letního na předvánoční termín.
Toto rozhodnutí samozřejmě kvituji. Tam ale hrozil trochu jiný problém. Katařané jsou vzhledem k jejich finančním možnostem schopni klimatizovat stadiony, takže by nebylo riziko přehřátí při hře, ale při následném opuštění stadionu. Z toho teplotního rozdílu, když na stadionu bude třeba 28 stupňů Celsia a venku 45 stupňů Celsia, můžou padat nejen hráči, ale i diváci.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat