Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

„Suzanne Vega je náš splněný sen“

Česko

Americká písničkářka nezvykle svolila ke společnému vystoupení s Čechomorem

Americkou folkrockovou písničkářku má místní publikum rádo. Suzanne Vega byla už v Česku několikrát a prý se sem ráda opakovaně vrací. Naposledy koncertovala vloni v pražském Kongresovém centru. Nikdy u nás ale ještě nevystoupila společně s jinými interprety na jednom pódiu, natož na turné. V tomto směru jsou její tři aktuální koncerty s Čechomorem nezvyklým a příjemným experimentem.

Pro houslistu Čechomoru to prý znamenalo tři roky vyjednávání. „Někdo se chce třeba proletět v helikoptéře, my si chtěli zahrát se Suzanne Vega,“ prozradil Karel Holas k realizaci svého snu. Dlouhou dobu jednal s koncertní agenturou, která zpěvačku zastupuje, ale nakonec se ukázalo jako ideální osobní setkání na jejím loňském koncertě. Zpěvačka si vyžádala album Čechomoru k poslechu a následně souhlasila. Suzanne Vega tentokrát domácí publikum uvidí hned čtyřikrát. Minisérii odstartovalo včerejší vystoupení v přírodním amfiteátru v Lokti na Sokolovsku. Večer uvedla předkapela Bílá nemoc, po ní hodinový blok zahrál Čechomor a závěr pak patřil vystoupení samotné Suzanne Vega, která zahrála a zazpívala se svými kolegy Gerrym Leonardem a Michaelem Viscegliou. Se stejným scénářem lze počítat i na dnešním pražském vystoupení ve Žlutých lázních (na které byl mezi hosty pozván i bývalý prezident Václav Havel) a zítřejším na nádvoří zámku ve Žďáru nad Sázavou. Pro prvních tisíc vstup zdarma Další den vystupuje písničkářka v Budapešti a 26. července se pak vrátí do Česka a už bez Čechomoru zahraje sama v Uherském Hradišti. Open-air koncert na místním náměstí je součástí doprovodného hudebního programu 35. ročníku Letní filmové školy. Pořadatelé na něm první tisícovce návštěvníků nabízejí vstup zdarma.

Suzanne Vega původně hudební dráhu vůbec neplánovala a studovala balet a literaturu. Od čtrnácti let si ale psala folkové písničky, zatímco na rock pohlížela s despektem. Zásadní zlom v jejím v životě ovšem nastal ve chvíli, kdy od kamaráda dostala lístek na festival v Glastonbury. Tam ji zcela uhranulo vystoupení Loua Reeda.

Koncem sedmdesátých let začala vystupovat s kytarou, v roce 1985 úspěšně debutovala eponymní deskou. Zakrátko na to si vybral její dva texty Philip Glass na svou desku Songs from Liquid Days. S druhým albem Solitude Standing se už vyhoupla do pomyslné první ligy a skladby Luka a Tom’s Diner, kterou později ještě proslavili svou remixovou verzí hiphopoví DNA, se staly zpěvaččinými prvními hity. Později křehký folkový projev obohatila o elektroniku a místy až industriální beaty, aby se po letech obloukem vrátila k prostému písničkářství.

V Praze poprvé vystoupila v Lucerně v roce 1993 a aktuálně se k nám dostává už po desáté.

lidovky.cz

Videoklipy najdete na www.lidovky.cz/kultura

Autor: