Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Synek míří k medaili, Knapková kašle

Česko

PEKING (od zpravodaje LN v Číně) Tvářil se, jako by měl za sebou lepší trénink. Svou semifinálovou jízdu skifař Ondřej Synek ovládl, porazil i trojnásobného mistra světa Mahe Drysdalea, ale na komplimenty odpovídal skromně: „Semifinále nic neřeší, závodit se bude až v sobotu!“

Soupeře neměl lehké, vpředu se s ním kromě Novozélanďana přetahoval i Angličan Campbell. Jenže na posledních stovkách metrů už jel vpředu jen Synek, Drysdale se nakonec musel rvát o třetí postupové místo s Řekem Christouem. „Mahe to asi podcenil a trošku vytuhl. Pak se na to zřejmě vykašlal a finišujícího Řeka v krajní dráze spatřil pozdě,“ vysvětloval si český skifař selhání protivníka.

„V cíli koukal jako puk, byl naštvanej. Třeba se mu o mně bude zdát,“ smál se.

Sám prý nezkusil žádný nástup. „Ani nejsem moc unavený. Ale dějí se tu věci - vypadl Němec Hacker, olympijský vítěz Tufte z Norska postoupil, ale taky prý nevypadá dobře,“ použil svou oblíbenou větičku.

Vypadá vůbec někdo na pekingském kanálu dobře? „Jo, ženský, ale jen některý,“ žertoval majitel čtyř medailí z mistrovství světa.

Vrátka od sobotního finále otevřela také Miroslava Knapková, její jízda ale víc připomínala boj. Bojovala se svým zdravím, už pár dní pokašlává a smrká. „A nemá souvislý spánek,“ trápí jejího trenéra Tomáše Kacovského.

Pokračování na straně 13

Olympijské hry - Kdo zastaví české veslaře? Synek i čtyřka bez kormidelníka drtí soupeře

Dokončení ze strany 11

Knapková dojela ve svém semifinále třetí, předjely ji Číňanka Čang a Gueretteová z USA. „Není to nic dramatického, docent Pavel Kolář mi uvolňuje dýchací cesty. Na výkon to snad vliv nemá, jen si trošku připadám jako bez energie. Ještě po kilometru jsem chtěla závodit, ale pak jsem radši hlídala postup,“ pravila česká medailová favoritka.

Formu prý teď necítí. „Snad se mi ve finále podaří prodat, co jsem natrénovala. Jen se musím pořádně vyspat,“ dodala skifařka.

Neffe chce napodobit otce Nečekané galapředstavení naopak nabídla nekormidlovaná čtyřka Gruber, Horváth, Bruncvík, Neffe. Do finále se probila úžasným závěrem, dojela druhá a až za ní skončily medailové lodě Německa, Nizozemska a Itálie.

„Zkusil jsem, co nám už jednou vyšlo. Klukům jsem řekl, že začneme pomaleji, ať se neděsí, a k nástupům jsem zavelel až na kilometru a pak ještě jednou na 1250 metrech,“ popsal veslovod Karel Neffe nápad, o kterém nevěděl ani trenér Petr Blecha.

Z pátého místa se loď postupně posunula až k postupu. „Mám radost i kvůli tátovi, Vlastní bronz z Mnichova 1972 a řekl mi, že mu tehdy bylo čtyřiadvacet. A jestli ho chci napodobit nebo se mu vyrovnat, mám poslední šanci, když je mi o rok míň,“ líčil Neffe junior. „Takže se budeme snažit,“ slíbil.

Včera neuspěla pouze dvojka „bez“ Makovička, Chalupa, párová čtyřka pojede semifinále dnes.

Finálovou jistotu už má dvojskif žen Vařeková, Antošová. „Čtyři lodě ve finále jsme měli také v Aténách před čtyřmi lety, ještě to chce medaili. Když jich bude víc, nehodláme se zlobit,“ pravil místopředseda svazu Dušan Macháček.

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...