Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Telefonní budku dal na zahradu

Česko

ZLÍN Sbírat se dá ledacos - od pohlednic přes půllitry až k historickým vozům. Lubomír Nečas ze Zlína se před lety rozhodl pro telefony. V současné době jich má na dvě stovky.

Pochlubit se přitom může i malou vojenskou ústřednou, která dříve sloužila krajskému úřadu, nebo telefonní budkou z 50. až 60. let minulého století. Většina telefonů je navíc plně funkční.

Telefony začal lékař Lubomír Nečas sbírat před patnácti lety, když mu přišli do ordinace vyměnit jeho starý telefon s otáčivým ciferníkem za modernější tlačítkový. „Jenže to byla taková krabice. Ten vytáčivý se mi líbil mnohem víc, tak jsem se rozhodl, že si ho nechám. Postupně k tomu přibývaly další a další,“ řekl.

Za nejpěknější telefony považuje ty nejstarší, které už dávno nesplňují parametry moderní komunikace. Jde o velmi těžké přístroje z 20. a 30. let minulého století. Za nejzajímavější pak považuje ty, jež patřily někomu významnému. Sběratel se třeba může chlubit telefonem, který sice vzhledově není nijak zvláštní, ale na stole jej prý měl bulharský komunistický vládce Todor Christov Živkov. Z novější doby se může pyšnit i prvním typem mobilního telefonu, tedy velkou plastovou krabicí, která váží asi dva kilogramy a jejíž cena kdysi činila bezmála 100 tisíc korun.

Rozrůstající se sbírka klade nároky i na prostor. Některé přístroje jsou k vidění přímo v lékařově ordinaci, další má ve sklepě. Telefonní budku pak vystavil na zahradě.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat