Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Televize šetří. Janeček ale má statisícovou odměnu

Česko

PRAHA Ani v době krize nepřestala na Kavčích horách platit štědrá pravidla pro odměňování generálního ředitele Jiřího Janečka. Rada České televize mu včera schválila roční odměnu 704 780 korun.

Peníze dostává Janeček navrch ke svému měsíčnímu platu 237 tisíc jako odměnu za to, že udrží vyrovnané hospodaření ČT. „Výrazně se uspořilo, celkem 392 milionů korun,“ ocenil včera dobrý stav televizních účtů předseda radních Jiří Baumruk.

Pochyby o odměňování Janečka dlouhodobě spočívají v tom, že podmínky pro přiznání odměny i pohyblivých částí mzdy jsou snadné. Janeček tak má téměř jistotu, že mu radní peníze vždy schválí.

Radní Jan Prokeš se snažil letos kritéria zpřísnit. Jeho návrh ale vyvolal prudkou diskuzi a poté ho radní bez hlasování odsunuli. Současná pravidla včetně výše roční odměny schválili radní už v červnu 2008. A zatímco výdaje na zaměstnance i chod televize se od té doby musely hodně omezit, Janečkův plat i odměny zůstávají pořád statisícové. Radní se včera také už opakovaně střetli kvůli dozorčí komisi, kterou na začátku června devíti hlasy odvolali. Komise je poradním orgánem pro ekonomické záležitosti. A někteří radní její odvolání tvrdě kritizují. „Rada neuvedla žádné vážné důvody, proč komisi odvolat,“ tvrdí radní Dana Makrlíková, která byla proti. Navíc podle zákona má mít rada od dozorčí komise odborný rozbor účetní závěrky. Tu ale včera schválila bez vyjádření expertního týmu.

Předseda komise Ladislav Langr považuje její odvolání ze neprávoplatné. Napsal to Baumrukovi, ten ho ale na jednání rady vůbec nezmínil. „Máme strach, aby nás někdo nenapadl, že rozpuštění je neplatné, a my tedy máme plnit zákonné povinnosti,“ řekl Langr.

O ČT také na straně 15

Autor: