Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Temná duše kapitalismu

Česko

STŘEDEČNÍ ECHOTIP

Sál č. 11: Lidská otázka (19.00)

V Kině evropských mistrů jsou promítána nejnovější díla výjimečných evropských režisérů. Právem sem patří i francouzský režisér Nicolas Klotz, jehož předcházející snímky Paria (2000) a La Blessure (2004) bylo možné v uplynulých letech vidět na českých filmových festivalech. Trilogii o současném světě završuje Lidská otázka, která se v rámci Febiofestu promítá dnes od 19.00 hodin a zítra od půlnoci.

Lidská otázka vznikla podle stejnojmenné, osm let staré knihy belgického spisovatele Françoise Emmanuela. Hlavní hrdina firemní psycholog Simon je požádán, aby diskrétně prověřil psychický stav generálního ředitele nadnárodní petrochemické společnosti, ve které pracuje. Jak naznačuje již titul filmu, z původně pouze delikátního úkolu se pro Simona stane bolestivá cesta do vlastního nitra. Pohledný a úspěšný příslušník pařížské zlaté mládeže se při odhalování temné minulosti ředitele Mathiase Jüsta musí čím dál tím více zabývat otázkami svojí vlastní existence, nad kterou pomalu ztrácí kontrolu.

Téměř dvouapůlhodinový snímek o temných stránkách evropských dějin a jejich podobnostech a vazbách na současnou (liberální) kapitalistickou společnost zaujme nejen tématem, ale i svojí vizuální působivostí a vynikajícími hereckými výkony. Hlavní role se ujal jeden z nejzajímavějších současných francouzských herců Mathieu Amalric. Charismatický herec získal již tři prestižní ceny César, a to vždy za výkony ve výjimečně kvalitních uměleckých dílech. První z Césarů byl z roku 1997 za snímek Učená pře aneb Můj pohlavní život, kterým začala dlouhodobá Amalrikova spolupráce s režisérem Arnaudem Desplechinem. Před třemi lety následovala další cena za snímek Králové a královny (režie opět A. Desplechin) a poslední je letošní ocenění za film Skafandr a motýl (režie Julian Schnabel), který je uváděn i v české distribuci. Třiačtyřicetiletý Amalric, který už podle databáze IMDB hrál v šedesáti filmech, se objevil v menších rolích i v hollywoodských filmech Mnichov nebo Marie Antoinetta. Kromě hraní se věnuje také filmové režii.

Autor:

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...