Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Česko

Testy v Česku v úterý potvrdily 131 případů koronaviru, o třetinu méně než před týdnem

Testování na covid foto: Pixabay.com

PRAHA - Testy v Česku v úterý potvrdily 131 případů koronaviru, o třetinu méně než před týdnem. Na 100.000 obyvatel připadá za poslední týden méně než osm nakažených, tedy nejméně od loňského července. Reprodukční číslo se dál drží nad 0,8, šíření nákazy tak zpomaluje.
  8:49aktualizováno  9:17

V nemocnicích je s nemocí covid-19 méně než 80 lidí. Zdravotníci za úterý rozdali téměř 109 000 dávek očkování proti covidu-19, mírně méně než o týden dřív. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Epidemie dál slábne. V pondělí přibylo v Česku 121 případů covidu, o 55 méně než před týdnem

Koronavirus se v Česku dosud prokázal téměř u 1,67 milionu lidí, s nákazou zemřelo 30 289 lidí. Denní počty úmrtí se od počátku června drží pod deseti a ve třech dnech včetně úterý nezemřel s covidem-19 nikdo. Ministerstvo čísla dodatečně aktualizuje.

Laboratoř, kde se testují vzorky na covid-19.
U nádraží v Pardubicích zahájilo provoz mobilní testovací centrum

Takzvané incidenční číslo, tedy počet potvrzených případů nákazy v přepočtu na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní, kleslo na úterních 7,5 z 8,2 v pondělí. Tak nízko bylo naposledy ve druhé polovině loňského července, letos v březnu bylo v některých dnech nad 800. Nejméně se nyní nákaza šíří v Karlovarském kraji s incidenčním číslem nižším než jedna, nejhůře je na tom Praha s víc než 17 nakaženými na 100.000 obyvatel za uplynulý týden.

Reprodukční číslo, tedy průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, ke středě kleslo na 0,83 z úterních 0,88. Nad 0,8 je třetí den za sebou, šíření epidemie ale i tak zpomaluje, což platí při reprodukčním čísle nižším než jedna.

Zatížení nemocnic pacienty s covidem-19 je nejmenší od loňského léta. Hospitalizovaných s koronavirem bylo k úterku 78 lidí, ve vážném stavu bylo 12 z nich. Ještě v březnu se nemocnice staraly o víc než 9000 covidových pacientů, z nichž přes 2000 bylo ve vážném stavu.

S úbytkem potvrzených případů zpomaluje také testování. Antigenních testů v úterý proti předchozímu týdnu ubylo o víc než třetinu na zhruba 89.000, počet testů metodou PCR se nížil téměř o desetinu na asi 25.500. Preventivní testy nadále ukazují méně než jednu desetinu procenta nakažených. Nižší než procento zůstává pozitivita u diagnostických testů, které podstupují třeba lidé vykazující příznaky.

Lidé v úterý dostali 108.618 dávek očkování proti covidu-19. Zdravotníci jich dosud rozdali téměř 7,46 milionu.

I když se situace s koronavirem vyvíjí optimisticky, nelze zopakovat chyby z loňského léta, řekl na úterní bezpečnostní konferenci premiér Andrej Babiš (ANO). Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) loni čelil kritice za to, že po Babišově tlaku umožnil letní rozvolnění protiepidemických opatření, čímž uvolnil cestu pro rychlý nástup podzimní, mnohem tragičtější vlny epidemie. Premiér opakovaně popřel, že by to byl on, kdo tlačil na rychlejší rušení restrikcí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!