Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Lepší vláda ČSSD než Rusnokovo invazní komando, říká Kalousek

Česko

  13:24
PRAHA - Požadavek sociální demokracie na sestavení vlády v případném druhém pokusu vnímá TOP 09 jako logický a legitimní. Podle místopředsedy strany Miroslava Kalouska však ani ČSSD nedá ve Sněmovně dohromady většinu, aby taková vláda získala důvěru. Předčasné volby, o něž sociální demokraté usilují, TOP 09 odmítá.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) foto: ČTK

"ČSSD je vítěz voleb, takže je to tisíckrát srozumitelnější než vláda Jiřího Rusnoka," řekl Kalousek, podle něhož jsou sociální demokraté relevantní silou ve Sněmovně na rozdíl od "vlády přátel Miloše Zemana", jak charakterizuje kabinet, který z pověření prezidenta sestavuje Rusnok.

ČTĚTE TAKÉ:

Sociální demokracie dnes poprvé připustila, že by se při případném druhém pokusu ujala sestavení menšinové vlády. Dosud přitom odmítala jakoukoliv účast na vládě do doby, než se uskuteční nové volby.

"Měli bychom k tomu jiný přístup než k cizorodému tělesu, které vystupuje spíše jako invazní komando než jako vláda, která vychází z Poslanecké sněmovny," uvedl také místopředseda TOP 09, podle něhož by však ani taková vláda nezískala důvěru. Jedinou většinou ve Sněmovně je prý 101 poslanců, kteří by na premiérku podpořili kandidátku dosavadní koalice ODS, TOP 09 a LIDEM Miroslavu Němcovou (ODS).

Vyjádření předsedy ČSSD o případném sestavení vlády čtěte zde:

Předčasné volby nejsou řešením, míní Kalousek

Předčasné volby Kalousek v této situaci odmítá. "Možnost rozpustit Sněmovnu a vyhlásit předčasné volby není v ústavě proto, že se to tak má udělat tehdy, když se vláda nelíbí lidem nebo, když lidi nadávají na vládu. Je to tam pro ten případ, kdy Sněmovna není schopna sestavit většinu, která by mohla podporovat vládu," řekl odcházející ministr financí, podle něhož hlava státu postupuje naprosto svévolně.

"Jinými slovy, z tohoto hlediska nejsou předčasné volby řešením, řešením je jediná věc - vysvětlit panu prezidentovi, že takto si nesmí počínat," dodal.

Autoři: ,