Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Trestní stíhání Mynáře kvůli dotaci na penzion v Osvětimanech pokračuje. Státní zástupce kancléřovu stížnost zamítl

Česko

  15:10aktualizováno  21:39
Brno - Trestní stíhání prezidentova kancléře Vratislava Mynáře pokračuje, policie kancléře viní z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Státní zástupce zamítl jeho stížnost. Krajské státní zastupitelství v Brně o tom informovalo na svém webu. Mynáře přímo nejmenuje, podle informací ČTK jde však o něj. Případ se týká šestimilionové dotace na dostavbu penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Kancléř Mynář odmítá, že by spáchal trestný čin.

ilustrační snímek foto:  Petr Topič, MAFRA

Vratislav Mynář

Kancléř Vratislav Mynář
Prezident Miloš Zeman a jeho spolupracovníci na svatbě kancléře Vratislava...

Vratislav Mynář v pátek řekl, že nežádali státního zástupce o zrušení trestního stíhání, ale požádali dozorující státní zastupitelství, aby se vyjádřilo k místní příslušnosti. „Vzhledem k tomu, že ta kauza vznikla na regionálním operačním programu, který má sídlo v Olomouci, a rozhodovalo se to v Olomouci, vzhledem k tomu, že to řeší hospodářská kriminálka v Olomouci, tak je přeci logické, aby to dozorovalo státní zastupitelství v Olomouci, a ne v Brně,“ řekl kancléř. 

Ski Park Osvětimany

Policie Mynáře obvinila z poškozování finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu v únoru, proti usnesení o zahájení stíhání kancléř podal stížnost. „Krajské státní zastupitelství v Brně – pobočka Zlín sděluje, že v trestní věci dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie v souvislosti s poskytnutím dotace Úřadem regionální rady soudržnosti Střední Morava na výstavbu penzionu státní zástupce zamítl stížnost 53leté fyzické osoby proti usnesení o zahájení trestního stíhání – bližší informace k trestní věci se podávat nebudou,“ uvedl mluvčí zastupitelství Hynek Olma.

Mynář: Pochybení státního zástupce

„Podle mého názoru to je další porušení zákona a pochybení státního zástupce Maluše, stejně jako v prvním případě, kdy nechal sdělil obvinění právnické osobě Clever Management, a poté, co zjistil, že to je v nesouladu se zákonem, tak za pár dnů to obvinění vůči právnické osobě zrušil,“ dodal. „Pomalu si zvykám na to, že v České republice je jedna sorta, kteří se jmenují státní zástupci, pro které zákonné normy České republiky neplatí,“ poznamenal Mynář.  

„Stíhání vykazuje řadu nestandardních procesních kroků a vyznačuje se podivnou překotností a snahou věc stíhat za každou cenu,“ uvedl už dřív v tiskové zprávě Mynářův obhájce.

Trestní stíhání se týká dotace na penzion v Osvětimanech. Podle dřívějších informací úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava, který spravuje rozdělování části dotací EU, v minulosti přidělil Mynářově firmě Clever Management evropskou dotaci šest milionů korun na jeho stavbu. Po kontrole financování, při které narazil na pochybnosti, úřad požádal policii o prověření dotace. Firma Clever Management podle úřadu v žádosti o dotaci v rozporu s instrukcemi neuvedla, že stavbu už dřív dotovalo ministerstvo školství. Tuto dotaci obdrželo občanské sdružení Chřibák, které stavbu zahájilo.

Policie obvinila hradního kancléře Mynáře. Zeman bude ctít presumpci neviny a nechá jej ve funkci

Trestní stíhání firmy Clever Management státní zástupce v únoru zrušil. Mynářův advokát Lukáš Trojan později uvedl, že příslušný zákon o trestní odpovědnosti právnických osob nebyl v době údajného trestného činu účinný. Uvedl tehdy, že vyšetřování provází „řada procesních pochybení a nestandardních postupů“. Poukázal na to, že věc vyšetřují policisté z Olomouckého kraje, dozor má ale zlínské státní zastupitelství. „Obávám se, že trestní stíhání je vedeno snahou vyhovět mediální poptávce a nalézt za každou cenou argumenty pro trestní stíhání,“ uvedl tehdy Trojan.

Mynářova firma dostala za neoprávněné čerpání vody pro zasněžování pokutu. Musí zaplatit 300 tisíc

Na jaře 2019 podala v souvislosti se stavbou trestní oznámení nevládní organizace Transparency International (TI) kvůli údajnému podvodu s dotacemi. Podle TI nejprve získalo na stavbu v letech 2007 a 2008 od ministerstva školství dotace 26 milionů korun občanské sdružení Chřibák, které bylo založeno několika lidmi z Osvětiman v čele s Mynářem. Peníze měly být použity na výstavbu sportovní ubytovny na Mynářově pozemku. 

Ubytovna ale nebyla dokončena a její hrubou stavbu pak Chřibák pronajal firmě Clever Management vlastněné Mynářem. Podmínky státní dotace podle TI zakazovaly jakýkoli převod nemovitosti a jako podmínka splnění dotovaného projektu měla být doložena kolaudace ubytovny. Clever Management poté získala ještě šest milionů z evropských peněz. Za ně byla hrubá stavba ubytovny přestavěna na wellness penzion. Při žádosti o peníze z ROP žadatelé i podle TI měli uvést, zda na projekt byly použity i jiné dotace z veřejných zdrojů, což neudělali.

Kauzy Vratislava Mynáře:

 • Jako vedoucí KPR působí Mynář od roku 2013, ve funkci byl terčem kritiky zejména kvůli tomu, že dodnes nezískal bezpečnostní prověrku. Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) o ni kancléř zažádal po nástupu na Hrad, v září 2015 oznámil, že prověrku na stupeň přísně tajné nezískal. Zeman poté řekl, že Mynář by v určité funkci na Pražském hradě mohl zůstat i bez bezpečnostní prověrky. Vždy pro něj na Hradě bude důstojné místo, uvedl prezident.
 • Proti neudělení prověrky podal Mynář neúspěšně rozklad, ve kterém napadl špatné právní posouzení NBÚ, později se obrátil na soud. Mluvčí hradu Jiří Ovčáček k tomu ČTK řekl, že prezident Mynářovi umožní veškerá odvolání k soudu, a do soudního rozhodnutí ho proto z funkce kancléře neodvolá. V březnu 2017 Zeman dodal, že bude-li Mynář dobře vykonávat svou práci a kvůli pomalým soudům nebude rozhodnuto o jeho odvolání, nevidí důvod, aby z funkce odcházel.
 • V lednu 2019, krátce předtím, než se měl věcí zabývat soud, Mynář svou správní žalobu stáhl. V odůvodnění zpochybnil nezávislost soudců Štěpána Výborného a Jana Kratochvíla, kteří podle mluvčího Hradu spojili svou minulost s lidmi, kteří proti Mynářovi vystupují nebo vystupovali. Ve funkci zůstal a loni v červnu ve Sněmovně řekl, že už o přísnější prověrku neusiluje, že mu zákon neukládá, aby ji měl.
 • Mynářovo jméno se loni objevilo v souvislosti s dopisem, který v polovině ledna 2020 na novoročním obědě u prezidenta Miloše Zemana dostal tehdejší předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). V listu čínská ambasáda varovala před jeho plánovanou cestou na Tchaj-wan, prezidentská kancelář ho podpořila dvěma přípisy od ředitele zahraničního odboru KPR Rudolfa Jindráka. O dopise začala média informovat zhruba měsíc poté, co Kubera 20. ledna 2020 nečekaně zemřel na infarkt.
 • Deník N koncem loňského března napsal, že si dopis vyžádal kancléř. Mynář to odmítl, dokument podle něj nebyl dopisem, který by byl adresován Kuberovi, ale písemným stanoviskem Číny. Po návštěvě Tchaj-wanu, kterou loni koncem léta podnikl Kuberův nástupce Miloš Vystrčil (ODS), se Mynář sešel s čínským velvyslancem v ČR, kterého mimo jiné ujistil, že se nezměnil český přístup k politice jedné Číny a že prezident nebude Vystrčila zvát na jednání nejvyšších ústavních činitelů.
 • Mynář jako kancléř dlouho tajil příjmy a otálel s podáním majetkového přiznání. V roce 2014 vyvolal diskusi jeho nákup vily v Praze, podle odborníků byl podezřele levný. Majetkové poměry zveřejnil na přelomu let 2017 a 2018, kdy přiznal stamilionový majetek, mimo jiné pozemky, domy v Praze či Brně, akcie i peníze na účtech. Loni Hrad - nejprve na základě soudního verdiktu a později i sám - zveřejnil i jeho příjmy, od roku 2016 do loňského října měl čistý plat téměř osm milionů korun, z toho téměř třetina byly odměny.
 • Loni se Mynářovo jméno objevilo v médiích v souvislosti s se zabijačkou, kterou uspořádal v Osvětimanech během nouzového stavu. Hygienici v prosinci případ odložili, opírali se o rozsudek pražského městského soudu, který zrušil některá tehdejší mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví. Loni na jaře uložili veterináři kvůli zabijačce Mynářovi pokutu 1300 korun, prase neměl zaregistrované.
 • Loni v listopadu server Česká justice informoval, že Mynář porušil zákon při přestavbě své vily v Praze. Stavební úřad mu dal pokutu na dolní hranici sazby, která může činit až dva miliony korun, a dodatečně povolení k přestavbě. Mynář poté řekl, že pokutu uhradil a stavebnímu úřadu se omluvil.
 • Mynář se narodil 23. června 1967 v Kyjově, vystudoval obor ekonomika stavebnictví na Vysokém učení technickém v Brně. Od 90. let podnikal, do roku například 2005 zasedal v dozorčí radě Českomoravské železárenské, kterou vlastnil s podnikatelem Radimem Masným. V letech 2009 až 2012 zasedal Mynář v představenstvu společnosti Tessile ditta services, která se podílela na vymáhání pohledávek od černých pasažérů pro pražský dopravní podnik.
 • V letech 2010 až 2013 byl předsedou Strany práv občanů (SPO; nyní Strana práv občanů - zemanovci, SPOZ), později předsedal zlínské krajské organizaci. Byl i šéfem první Zemanovy prezidentské předvolební kampaně. V předčasných parlamentních volbách v říjnu 2013 vedl kandidátku SPOZ ve Zlínském kraji. Od roku 2006 je zastupitelem obce Osvětimany, kde i podniká.
 • Loni dostala firma O.L.G.A., ve které je Mynář společníkem, od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 300.000 korun kvůli neoprávněnému čerpání vody pro zasněžování sjezdovky v Osvětimanech. Jiná firma propojená s kancléřem v Osvětimanech měla potíže s dalším úřadem. Společnost Clever Management loni nevrátila ve stanovené lhůtě neoprávněně získanou dotaci téměř šest milionů korun na dostavbu penzionu, který v Osvětimanech Mynář provozuje.
 • Policie letos v únoru Mynáře obvinila z poškozování finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu, proti zahájení stíhání kancléř podal stížnost. Státní zástupce nyní stížnost zamítl.
 • Po rozvodu s manželkou Kamilou se Mynář v únoru 2015 oženil s moderátorkou Alexandrou Noskovou, mají spolu syny Vratislava (narozen 2015) a Viktora (2019). Jeho druhá žena donedávna točila reportáže či rozhovory pro Pražský hrad, spolupráci ukončila poté, co loni v prosinci začala na regionálních stanicích Českého rozhlasu moderovat pořad Slavné dvojice.
Autor: