Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trestní stíhání Mynáře kvůli dotaci na penzion v Osvětimanech pokračuje. Státní zástupce kancléřovu stížnost zamítl

Česko

  15:10aktualizováno  21:39
Brno - Trestní stíhání prezidentova kancléře Vratislava Mynáře pokračuje, policie kancléře viní z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Státní zástupce zamítl jeho stížnost. Krajské státní zastupitelství v Brně o tom informovalo na svém webu. Mynáře přímo nejmenuje, podle informací ČTK jde však o něj. Případ se týká šestimilionové dotace na dostavbu penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Kancléř Mynář odmítá, že by spáchal trestný čin.

ilustrační snímek foto:  Petr Topič, MAFRA

Vratislav Mynář

Kancléř Vratislav Mynář
Prezident Miloš Zeman a jeho spolupracovníci na svatbě kancléře Vratislava...

Vratislav Mynář v pátek řekl, že nežádali státního zástupce o zrušení trestního stíhání, ale požádali dozorující státní zastupitelství, aby se vyjádřilo k místní příslušnosti. „Vzhledem k tomu, že ta kauza vznikla na regionálním operačním programu, který má sídlo v Olomouci, a rozhodovalo se to v Olomouci, vzhledem k tomu, že to řeší hospodářská kriminálka v Olomouci, tak je přeci logické, aby to dozorovalo státní zastupitelství v Olomouci, a ne v Brně,“ řekl kancléř. 

Ski Park Osvětimany

Policie Mynáře obvinila z poškozování finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu v únoru, proti usnesení o zahájení stíhání kancléř podal stížnost. „Krajské státní zastupitelství v Brně – pobočka Zlín sděluje, že v trestní věci dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie v souvislosti s poskytnutím dotace Úřadem regionální rady soudržnosti Střední Morava na výstavbu penzionu státní zástupce zamítl stížnost 53leté fyzické osoby proti usnesení o zahájení trestního stíhání – bližší informace k trestní věci se podávat nebudou,“ uvedl mluvčí zastupitelství Hynek Olma.

Mynář: Pochybení státního zástupce

„Podle mého názoru to je další porušení zákona a pochybení státního zástupce Maluše, stejně jako v prvním případě, kdy nechal sdělil obvinění právnické osobě Clever Management, a poté, co zjistil, že to je v nesouladu se zákonem, tak za pár dnů to obvinění vůči právnické osobě zrušil,“ dodal. „Pomalu si zvykám na to, že v České republice je jedna sorta, kteří se jmenují státní zástupci, pro které zákonné normy České republiky neplatí,“ poznamenal Mynář.  

„Stíhání vykazuje řadu nestandardních procesních kroků a vyznačuje se podivnou překotností a snahou věc stíhat za každou cenu,“ uvedl už dřív v tiskové zprávě Mynářův obhájce.

Trestní stíhání se týká dotace na penzion v Osvětimanech. Podle dřívějších informací úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava, který spravuje rozdělování části dotací EU, v minulosti přidělil Mynářově firmě Clever Management evropskou dotaci šest milionů korun na jeho stavbu. Po kontrole financování, při které narazil na pochybnosti, úřad požádal policii o prověření dotace. Firma Clever Management podle úřadu v žádosti o dotaci v rozporu s instrukcemi neuvedla, že stavbu už dřív dotovalo ministerstvo školství. Tuto dotaci obdrželo občanské sdružení Chřibák, které stavbu zahájilo.

Policie obvinila hradního kancléře Mynáře. Zeman bude ctít presumpci neviny a nechá jej ve funkci

Trestní stíhání firmy Clever Management státní zástupce v únoru zrušil. Mynářův advokát Lukáš Trojan později uvedl, že příslušný zákon o trestní odpovědnosti právnických osob nebyl v době údajného trestného činu účinný. Uvedl tehdy, že vyšetřování provází „řada procesních pochybení a nestandardních postupů“. Poukázal na to, že věc vyšetřují policisté z Olomouckého kraje, dozor má ale zlínské státní zastupitelství. „Obávám se, že trestní stíhání je vedeno snahou vyhovět mediální poptávce a nalézt za každou cenou argumenty pro trestní stíhání,“ uvedl tehdy Trojan.

Mynářova firma dostala za neoprávněné čerpání vody pro zasněžování pokutu. Musí zaplatit 300 tisíc

Na jaře 2019 podala v souvislosti se stavbou trestní oznámení nevládní organizace Transparency International (TI) kvůli údajnému podvodu s dotacemi. Podle TI nejprve získalo na stavbu v letech 2007 a 2008 od ministerstva školství dotace 26 milionů korun občanské sdružení Chřibák, které bylo založeno několika lidmi z Osvětiman v čele s Mynářem. Peníze měly být použity na výstavbu sportovní ubytovny na Mynářově pozemku. 

Ubytovna ale nebyla dokončena a její hrubou stavbu pak Chřibák pronajal firmě Clever Management vlastněné Mynářem. Podmínky státní dotace podle TI zakazovaly jakýkoli převod nemovitosti a jako podmínka splnění dotovaného projektu měla být doložena kolaudace ubytovny. Clever Management poté získala ještě šest milionů z evropských peněz. Za ně byla hrubá stavba ubytovny přestavěna na wellness penzion. Při žádosti o peníze z ROP žadatelé i podle TI měli uvést, zda na projekt byly použity i jiné dotace z veřejných zdrojů, což neudělali.

Kauzy Vratislava Mynáře:

 • Jako vedoucí KPR působí Mynář od roku 2013, ve funkci byl terčem kritiky zejména kvůli tomu, že dodnes nezískal bezpečnostní prověrku. Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) o ni kancléř zažádal po nástupu na Hrad, v září 2015 oznámil, že prověrku na stupeň přísně tajné nezískal. Zeman poté řekl, že Mynář by v určité funkci na Pražském hradě mohl zůstat i bez bezpečnostní prověrky. Vždy pro něj na Hradě bude důstojné místo, uvedl prezident.
 • Proti neudělení prověrky podal Mynář neúspěšně rozklad, ve kterém napadl špatné právní posouzení NBÚ, později se obrátil na soud. Mluvčí hradu Jiří Ovčáček k tomu ČTK řekl, že prezident Mynářovi umožní veškerá odvolání k soudu, a do soudního rozhodnutí ho proto z funkce kancléře neodvolá. V březnu 2017 Zeman dodal, že bude-li Mynář dobře vykonávat svou práci a kvůli pomalým soudům nebude rozhodnuto o jeho odvolání, nevidí důvod, aby z funkce odcházel.
 • V lednu 2019, krátce předtím, než se měl věcí zabývat soud, Mynář svou správní žalobu stáhl. V odůvodnění zpochybnil nezávislost soudců Štěpána Výborného a Jana Kratochvíla, kteří podle mluvčího Hradu spojili svou minulost s lidmi, kteří proti Mynářovi vystupují nebo vystupovali. Ve funkci zůstal a loni v červnu ve Sněmovně řekl, že už o přísnější prověrku neusiluje, že mu zákon neukládá, aby ji měl.
 • Mynářovo jméno se loni objevilo v souvislosti s dopisem, který v polovině ledna 2020 na novoročním obědě u prezidenta Miloše Zemana dostal tehdejší předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). V listu čínská ambasáda varovala před jeho plánovanou cestou na Tchaj-wan, prezidentská kancelář ho podpořila dvěma přípisy od ředitele zahraničního odboru KPR Rudolfa Jindráka. O dopise začala média informovat zhruba měsíc poté, co Kubera 20. ledna 2020 nečekaně zemřel na infarkt.
 • Deník N koncem loňského března napsal, že si dopis vyžádal kancléř. Mynář to odmítl, dokument podle něj nebyl dopisem, který by byl adresován Kuberovi, ale písemným stanoviskem Číny. Po návštěvě Tchaj-wanu, kterou loni koncem léta podnikl Kuberův nástupce Miloš Vystrčil (ODS), se Mynář sešel s čínským velvyslancem v ČR, kterého mimo jiné ujistil, že se nezměnil český přístup k politice jedné Číny a že prezident nebude Vystrčila zvát na jednání nejvyšších ústavních činitelů.
 • Mynář jako kancléř dlouho tajil příjmy a otálel s podáním majetkového přiznání. V roce 2014 vyvolal diskusi jeho nákup vily v Praze, podle odborníků byl podezřele levný. Majetkové poměry zveřejnil na přelomu let 2017 a 2018, kdy přiznal stamilionový majetek, mimo jiné pozemky, domy v Praze či Brně, akcie i peníze na účtech. Loni Hrad - nejprve na základě soudního verdiktu a později i sám - zveřejnil i jeho příjmy, od roku 2016 do loňského října měl čistý plat téměř osm milionů korun, z toho téměř třetina byly odměny.
 • Loni se Mynářovo jméno objevilo v médiích v souvislosti s se zabijačkou, kterou uspořádal v Osvětimanech během nouzového stavu. Hygienici v prosinci případ odložili, opírali se o rozsudek pražského městského soudu, který zrušil některá tehdejší mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví. Loni na jaře uložili veterináři kvůli zabijačce Mynářovi pokutu 1300 korun, prase neměl zaregistrované.
 • Loni v listopadu server Česká justice informoval, že Mynář porušil zákon při přestavbě své vily v Praze. Stavební úřad mu dal pokutu na dolní hranici sazby, která může činit až dva miliony korun, a dodatečně povolení k přestavbě. Mynář poté řekl, že pokutu uhradil a stavebnímu úřadu se omluvil.
 • Mynář se narodil 23. června 1967 v Kyjově, vystudoval obor ekonomika stavebnictví na Vysokém učení technickém v Brně. Od 90. let podnikal, do roku například 2005 zasedal v dozorčí radě Českomoravské železárenské, kterou vlastnil s podnikatelem Radimem Masným. V letech 2009 až 2012 zasedal Mynář v představenstvu společnosti Tessile ditta services, která se podílela na vymáhání pohledávek od černých pasažérů pro pražský dopravní podnik.
 • V letech 2010 až 2013 byl předsedou Strany práv občanů (SPO; nyní Strana práv občanů - zemanovci, SPOZ), později předsedal zlínské krajské organizaci. Byl i šéfem první Zemanovy prezidentské předvolební kampaně. V předčasných parlamentních volbách v říjnu 2013 vedl kandidátku SPOZ ve Zlínském kraji. Od roku 2006 je zastupitelem obce Osvětimany, kde i podniká.
 • Loni dostala firma O.L.G.A., ve které je Mynář společníkem, od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 300.000 korun kvůli neoprávněnému čerpání vody pro zasněžování sjezdovky v Osvětimanech. Jiná firma propojená s kancléřem v Osvětimanech měla potíže s dalším úřadem. Společnost Clever Management loni nevrátila ve stanovené lhůtě neoprávněně získanou dotaci téměř šest milionů korun na dostavbu penzionu, který v Osvětimanech Mynář provozuje.
 • Policie letos v únoru Mynáře obvinila z poškozování finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu, proti zahájení stíhání kancléř podal stížnost. Státní zástupce nyní stížnost zamítl.
 • Po rozvodu s manželkou Kamilou se Mynář v únoru 2015 oženil s moderátorkou Alexandrou Noskovou, mají spolu syny Vratislava (narozen 2015) a Viktora (2019). Jeho druhá žena donedávna točila reportáže či rozhovory pro Pražský hrad, spolupráci ukončila poté, co loni v prosinci začala na regionálních stanicích Českého rozhlasu moderovat pořad Slavné dvojice.
Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat