Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Česko

Policie obvinila hradního kancléře Mynáře. Zeman bude ctít presumpci neviny a nechá jej ve funkci

Kancléř Vratislav Mynář foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha - Policie obvinila prezidentova kancléře Vratislava Mynáře z trestného činu poškozování finančních zájmů Evropské unie. Na svém webu to zveřejnil Pražský hrad. Mynář podal na postup státního zastupitelství stížnost. Bránit se chce také žalobou proti Regionálnímu operačnímu programu (ROP) Střední Morava.
  18:37aktualizováno  19:02

Případ se zřejmě týká dotace na penzion v Osvětimanech. Prezident Miloš Zeman Mynáře z funkce neodvolá. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček  sdělil, že prezident ctí presumpci neviny.

Pražský hrad informoval, že bylo Mynářovi „nepravomocně sděleno obvinění z trestného činu poškozování finančních zájmů Evropské unie“. Mynář v prohlášení označil případ za účelový a mediálně živený, někteří novináři podle něj věděli o jeho obvinění dříve než on. Považuje to za uměle vykonstruovanou kauzu s politickým podtextem.

„Pan prezident ctí presumpci neviny jako základní kámen právního státu a proto pan kancléř nadále zůstane ve své funkci,“ uvedl Ovčáček.

Hygienici odložili případ Mynářovy zabijačky. Opírají se o rozsudek, který zrušil některá mimořádná opatření

Server Neovlivní.cz  uvedl, že policie se chystá Mynáře obvinit kvůli dotaci na penzion v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Podle dřívějších informací úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava, který spravuje rozdělování části dotací EU, v minulosti přidělil Mynářově firmě Clever Management evropskou dotaci šest milionů korun na stavbu penzionu. Po kontrole financování, při které narazil na pochybnosti, úřad požádal policii o prověření této dotace.

„Nenechám se zastrašit a ke své obraně využiji všech možností, které mi český právní systém poskytuje. Proti sdělení obvinění jsem proto okamžitě podal stížnost na postup státního zastupitelství a můj právní zástupce připravuje žalobu na náhradu škody na ROP Střední Morava,“ uvedl Mynář v prohlášení.

Olomoucký úřad regionální rady udělil dotaci na stavbu Mynářova penzionu v roce 2011. Při kontrole projektu však úředníci podle dřívějších informací serveru Seznam Zprávy narazili na pochybnosti, kvůli kterým podali v červnu 2019 podnět policii, aby využití dotace prošetřila. Firma Clever Management podle úřadu v žádosti o dotaci v rozporu s instrukcemi neuvedla, že stavba byla již dříve dotována státem.

Na jaře 2019 podala v souvislosti se stavbou penzionu na Mynáře trestní oznámení nevládní organizace Transparency International (TI) kvůli údajnému podvodu s dotacemi. Podle TI nejprve získalo na stavbu v letech 2007 a 2008 od ministerstva školství dotace 26 milionů korun občanské sdružení Chřibák, které bylo založeno několika lidmi z Osvětiman v čele s Mynářem. Peníze měly být použity na výstavbu sportovní ubytovny na Mynářově pozemku. Ubytovna ale nebyla dokončena a její hrubou stavbu pak spolek Chřibák pronajal firmě Clever Management vlastněné Mynářem. Podmínky státní dotace přitom ale podle TI zakazovaly jakýkoli převod nemovitosti a jako podmínka splnění dotovaného projektu měla být doložena kolaudace ubytovny.

Clever Management poté získala ještě šest milionů z evropských peněz. Za ně byla hrubá stavba ubytovny přestavěna na wellness penzion. Při žádosti o peníze z ROP žadatelé i podle TI měli uvést, zda na projekt byly použity i jiné dotace z veřejných zdrojů, což ale neudělali.

  • Jako vedoucí Kanceláře prezidenta republiky působí Mynář od roku 2013, ve své funkci je terčem kritiky zejména kvůli tomu, že dodnes nezískal bezpečnostní prověrku. Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) o ni kancléř zažádal po nástupu na Hrad, v září 2015 ovšem oznámil, že prověrku na stupeň přísně tajné nezískal. Zeman poté řekl, že Mynář by v určité funkci na Pražském hradě mohl zůstat i bez bezpečnostní prověrky. Vždy pro něj na Hradě bude důstojné místo, uvedl prezident.
  • Proti neudělení prověrky podal Mynář nejprve neúspěšně rozklad, ve kterém napadl špatné právní posouzení NBÚ, později se obrátil na soud. Mluvčí hradu Jiří Ovčáček k tomu ČTK řekl, že prezident Mynářovi umožní veškerá odvolání k soudu, a do soudního rozhodnutí ho proto z funkce kancléře neodvolá. V březnu 2017 Zeman dodal, že pokud Mynář bude dobře vykonávat svou práci a kvůli pomalým soudů nebude rozhodnuto o jeho odvolání, nevidí důvod, aby z funkce odcházel.
  • V lednu 2019, krátce předtím, než se měl věcí zabývat soud, Mynář svou správní žalobu stáhl. V odůvodnění zpochybnil nezávislost soudců Štěpána Výborného a Jana Kratochvíla, kteří podle mluvčího Hradu spojili svou minulost s lidmi, kteří proti Mynářovi vystupují nebo vystupovali. Ve funkci zůstal a loni v červnu ve Sněmovně řekl, že už o přísnější prověrku neusiluje. Zdůvodnil to tím, že mu zákon neukládá, aby ji měl.
  • Mynářovo jméno se loni objevilo také v souvislosti s dopisem, který v polovině ledna 2020 na novoročním obědě u prezidenta Miloše Zemana dostal tehdejší předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). V listu čínská ambasáda varovala před jeho plánovanou cestou na Tchaj-wan, prezidentská kancelář ho podpořila dvěma přípisy od ředitele zahraničního odboru KPR Rudolfa Jindráka. O odpisu začala média informovat zhruba měsíc poté, co Kubera 20. ledna 2020 nečekaně zemřel na infarkt.
  • Deník N koncem loňského března napsal, že si dopis vyžádal kancléř. Mynář to odmítl, dokument podle něj nebyl dopisem, který by byl adresován Kuberovi, ale písemným stanoviskem Číny. Po nedávné návštěvě Tchaj-wanu, kterou podnikl Kuberův nástupce v čele horní komory Miloš Vystrčil (ODS), se Mynář sešel s čínským velvyslancem v ČR, kterého mimo jiné ujistil, že se nezměnil český přístup k politice jedné Číny a že prezident nebude Vystrčila zvát na jednání nejvyšších ústavních činitelů.
  • Mynář jako kancléř dlouho tajil příjmy a otálel s podáním majetkového přiznání. V roce 2014 vyvolal diskusi jeho nákup vily v Praze, který byl podle odborníků podezřele levný. Své majetkové poměry Mynář zveřejnil až na přelomu let 2017 a 2018, kdy přiznal stamilionový majetek, mimo jiné pozemky, domy v Praze či Brně, akcie i peníze na účtech. Loni pak Hrad - nejprve na základě soudního verdiktu a později i sám - zveřejnil i jeho příjmy, od roku 2016 do loňského října měl čistý plat téměř osm milion korun, z toho téměř třetina byly odměny.
  • Loni se Mynářovo jméno objevilo v médiích i v souvislosti s se zabíjačkou, kterou uspořádal v Osvětimanech během nouzového stavu. Hygienici ale v prosinci případ odložili, opírali se při tom o rozsudek pražského městského soudu, který zrušil některá tehdejší mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví. Už na jaře uložili veterináři kvůli zabijačce Mynářovi pokutu 1300 korun, prase neměl zaregistrované.
  • Loni v listopadu pak server Česká justice informoval o tom, že Mynář porušil zákon při přestavbě své vily v Praze. Stavební úřad mu za to dal pokutu na dolní hranici sazby, která může činit až dva miliony korun, a Mynářovi dal dodatečně k přestavbě povolení. Mynář řekl, že pokutu již uhradil a stavebnímu úřadu se omluvil.
  • Mynář se narodil 23. června 1967 v Kyjově, vystudoval obor ekonomika stavebnictví na Vysokém učení technickém v Brně. Od 90. let podnikal, do roku například 2005 zasedal v dozorčí radě Českomoravské železárenské, kterou vlastnil s podnikatelem Radimem Masným. V letech 2009 až 2012 zasedal Mynář také v představenstvu společnosti Tessile ditta services, která se podílela na vymáhání pohledávek od černých pasažérů pro pražský dopravní podnik.
  • V letech 2010 až 2013 byl předsedou Strany práv občanů (SPO; nyní Strana práv občanů - zemanovci, SPOZ), později předsedal zlínské krajské organizaci. Byl i šéfem první Zemanovy prezidentské předvolební kampaně. V předčasných parlamentních volbách v říjnu 2013 vedl kandidátku SPOZ ve Zlínském kraji. Od roku 2006 je zastupitelem obce Osvětimany, kde také podniká. Také jeho osvětimanské podnikání je v poslední době předmětem zájmu médií.
  • Například loni dostala firma O.L.G.A., ve které je Mynář společníkem, od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 300.000 korun kvůli neoprávněnému čerpání vody pro zasněžování sjezdovky v Osvětimanech. Jiná firma propojená s kancléřem Mynářem v Osvětimanech měla potíže s dalším úřadem. Společnost Clever Management loni nevrátila ve stanovené lhůtě neoprávněně získanou dotaci téměř šest milionů korun na dostavbu penzionu, který v Osvětimanech Mynář provozuje.
  • Policie nyní kvůli dotaci Mynáře obvinila z trestného činu poškozování finančních zájmů EU, na webu to dnes zveřejnil Pražský hrad. Kancléř podal na postup státního zastupitelství stížnost, bránit se chce také žalobou proti Regionálnímu operačnímu programu (ROP) Střední Morava.
  • Po rozvodu s manželkou Kamilou se v únoru 2015 oženil s moderátorkou Alexandrou Noskovou, mají spolu syny Vratislava (narozen 2015) a Viktora (2019). Jeho druhá žena do nedávna točila reportáže či rozhovory pro Pražský hrad, spolupráci ale ukončila poté, co v loni v prosinci začala na regionálních stanicích Českého rozhlasu moderovat pořad Slavné dvojice.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!