Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Česko

Dánské úskalí. Jak zaměstnancům kompenzovat menší ochranu před propuštěním

Ministr vnitra Vít Rakušan, premiér Petr Fiala a ministr práce Marian Jurečka před jednáním vlády. (31. ledna 2024) foto:  Petr Topič, MAFRA

Názor
Vláda chce zjednodušit propouštění a zpružnit trh práce. Výborný nápad! Právě nemožnost vyhodit flákače a neochota lidí měnit práci a žádat při tom vyšší mzdy brzdí naši ekonomiku.
  5:00

Jak to udělat? Národní ekonomická rada vlády navrhla využít dánský model flexikurity: kombinaci snadného a rychlého propouštění, vysokých podpor v nezaměstnanosti a pomoci při přeškolování a hledání práce. Politici si to vzali k srdci.

V rekordním čase chtějí změnit zákoník práce, aby usnadnili propouštění a zkrátili výpovědní lhůtu. Menší ochranu před propuštěním je ale třeba zaměstnancům kompenzovat. Zatím je tu nápad s vyšším odstupným, které by platili zaměstnavatelé.

Rodí se plán na snazší vyhazovy. Zbavit se zaměstnance má být jednodušší, kolik by platily firmy na odstupném?

V dánském modelu místo toho funguje systém pojištění v nezaměstnanosti. Je to spravedlivější a platí do něj zaměstnanci z vyšších mezd. Fungovalo to. Po epidemii covidu ovšem v Dánsku zjistili, že se tam množí falešní živnostníci, kteří se tak vyhýbají placení. Dánskou flexikuritu sabotuje typicky český švarcsystém. Co by asi tak nastalo u nás?

Autor:

Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA
Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA

Otestujte s námi tři velikosti plenkových kalhotek Pampers Pants. A vyhněte se tak dalším "kakamitám" díky speciální zadní kapse a 360stupňovému...