Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ty fotky jsem sehnal na objednávku

Česko

  12:54
Říká Karel Randák, který se stal jednou z hlavních postav ve skandálu s fotografiemi z toskánské dovolené předsedy ODS. Bývalý šéf civilní rozvědky přinesl kompromitující fotografie do novin. Jejich autora prý nezná, ale nevylučuje, že je na zakázku pořídila soukromá bezpečnostní agentura.
LN Místo o tom, kdo s kým se v Itálii setkal, se aspoň nějaký čas mluvilo o tom, proč bývalý šéf rozvědky předává novinám kompro na politiky. Nelitujete, že jste fotografie z Topolánkovy dovolené novinám předal?

Spousta lidí mi říkala to samé. Proč jsem tam prý neposlal někoho jiného. Ale na to je jednoduchá odpověď. Nemělo by to žádný smysl, protože v této zemi se neutají v podstatě nic. A já už dávno nemám problém, abych své jméno nebo svůj obličej někam nastrčil.

LN Tak jak to celé bylo?

Vzniklo to následovně. Redaktor MF Dnes Jaroslav Kmenta mě zhruba týden před vypuknutím této aféry kontaktoval s tím, že by rád zašel na kafe. Protože jsem se s ním už párkrát setkal, tak jsem řekl, že to není problém. Řekl mi, že píše nějakou další knihu o zavražděném podnikateli Františku Mrázkovi a mám v ní figurovat i já kvůli známé aféře o tom, jak jsem převážel podnikatele Tomáše Pitra.

LN To nějak souvisí s Mrázkem?

Ne. Ale když jsme skončili, přešli jsme na jiná témata a dostali se k Topolánkovi a k útokům, kterým jsem čelil z jeho okolí. A já říkám: Na koho chtějí zrovna oni útočit? Vždyť jsou teď na dovolené v Itálii, kde se schází jejich bratrstvo a něco tam pytlíkuje. Kmentu zajímalo, kde přesně jsou, na což jsem odpověděl, že to není žádné tajemství. Vždyť se o to už delší dobu zajímá i bulvár a věděl jsem, že zrovna v tu chvíli jedou do Itálie fotografové z jednoho bulvárního deníku.

Karel Randák

LN Ale jak se fotografie dostaly právě přes vás do jiných novin?


On zbystřil a požádal mě, zda bych mu je mohl sehnat. Odpověděl jsem mu, že bych je asi sehnat mohl. Zeptal se mě, zda mu je mohu předat, a já mu řekl, že určitě ne, protože – a teď to asi bude znít legračně – se přece nenechám popotahovat novinami, že ovlivňuju volby. Proto je nedám. On však argumentoval tím, že ty fotky stejně vyjdou v bulváru, což jsem uznal jako argument a nabídl jsem, že když to vyjde v nějakém bulváru, může za mnou přijít.

LN V tu chvíli jste mluvil o fotografiích, které pořizoval deník Aha!?

Věděl jsem, že vznikají nějaké fotky.

LN Věděl jste, že různé fotografie vznikají paralelně?

O tom jsem nevěděl. Ale k tomu se asi vrátíme později.

LN Určitě.

Potom jsem odjel na víkend, koupil jsem si Aha!, vidím tam ty fotky a říkám si: tak to vyšlo, to jsem zvědav, jestli se pan Kmenta ozve. Jenže v pondělí si otevřu iDnes a vidím tam článek o těch vilách a fotky. K mému překvapení však článek nepsal pan Kmenta, ale jiný redaktor. Viděl jsem fotky a říkám si, že ty fotky už asi mají. Ale v článku jsem se dočetl, že neexistuje přímý důkaz o tom, že se všichni ti lidé v Monte Argentariu setkávají. Jenže mezitím jsem ty fotografie sehnal a viděl, že na nich všichni stojí pěkně vedle sebe na molu – Johanes, Řebíček, Topolánek – poplácávají se a sahají si na špeky. Tak jsem zavolal Kmentovi, ale on mi to nebral. Tak jsem si sehnal kontakt na autora článku a poslal mu vzkaz, aby mi zavolal. Když se mi ozval, řekl jsem, že informace v jeho článku nesedí s obsahem fotografií, které jsem viděl, na což se mě zeptal, zda je mám k dispozici. A já mu řekl, že jsem už týden dohodnutý s jeho kolegou, že mu je dám, pokud se mi podaří je sehnat. Setkali jsme se a já mu je předal.

LN Ale vypadalo to spíš tak, že běháte po Praze s fotkami a snažíte se je někde udat.

Tak to nebylo. Naopak. Já to nejprve odmítl předat a pak se čekalo, až to vyjde někde jinde.

LN Tak řekněte, co je to za fotky?

Já nevím, jakou kolekci fotografií má Aha!. Protože člověk, kterého odmítám prozradit a který pro mě ty fotografie sehnal, mi jejich původ neprozradil. Já jsem žádné soubory porovnávat nemohl.

Karel Randák

LN Víme, že nám neřeknete jméno člověka, který vám fotky přinesl. Ale musíte uznat, že tahle pasáž vzbuzuje nejvíc otazníků.

Jediné, co k tomu mohu říct, je to, že to je člověk, kterého znám dost dlouho a nemám důvod tomu člověku nedůvěřovat. Nechci říct, že to je můj kamarád. Ale je to člověk, který měl možnost se k těm fotkám dostat.

LN Je to autor těch fotek?

Není. Nefotil to ani neorganizoval. Já si uvědomuju, že tohle je slabé místo a každý ho bude zkoušet, ale s tím já nic neudělám.

LN Předpokládám, že jste si ty fotky aspoň důkladně prohlédl. Čí to mohla být práce?

Důkladně jsem si prohlédl fotky a videa až v okamžiku, kdy jsem se dočetl, že to je práce profíků. Že prý jeden řídí, druhý filmuje a tak podobně. Problém je v tom, že takoví lidé jsou stejní profíci jako každý jiný profesionální fotograf. A co se týče nějakého slangu, to svědčí spíš proti. Tak profesionální agenti nemluví. "To je ten náš," takhle rozhodně nemluví.

LN Je to práce nějaké bezpečností agentury?

Také jsem slyšel, že to měla být agentura ABL. O této agentuře se šíří různé zvěsti. ABL ve světě bezpečnostních agentur nemá dobré jméno. Ale protože to je jedna z největších agentur u nás, tak nepochybně má lidi, kteří by to byli schopní udělat.

LN Proč jste ty fotky sháněl? Jakou jste měl motivaci?

Teď o sobě čtu, že jsem špion utržený z řetězu, zhrzený mstící se generál, morální póvl slídící za politikama. Kdyby to někdo řekl před dvěma a tři čtvrtě roky, tak bychom se o naštvanosti mohli bavit. Tehdy jsem to nesl těžce, i když jsem se svým odvoláním počítal. Ale urazil mě způsob, jakým to udělali, protože to zdůvodnili nesmyslně. V mých očích to byla prasárna.

LN Ten konflikt mezi vámi prý vznikl kvůli tomu, že jste nechtěl pomoci Marku Dalíkovi s kauzou Kořistka. Je to tak?

Když jsem byl ještě ředitelem, tak mi zavolal člověk, kterého jsem znal, a zeptal se mě, zda bych ho mohl navštívit v kanceláři, že by se mnou chtěl mluvit. Později mi řekl, že tam bude ještě někdo. A ten další člověk byl pozdější šéf úřadu vlády Jan Novák, blízký kamarád Marka Dalíka, v té době zaměstnanec bezpečnostního odboru Pražského hradu. Na schůzce mi řekl, že mají důkazy o sledování a odposlechu Marka Dalíka a předsedy ODS Topolánka, které měl provádět můj úřad. Moje reakce byla standardní, řekl jsem jim, že se snad pos...li, a chtěl jsem důkazy. Oni však trvali na tom, že jsem to celé zorganizoval na pokyn premiéra Grosse přes ministra vnitra Bublana, který mi k tomu dal pokyn. Tak jsem je poslal do hajzlu, a ještě jsem jim řekl, že všichni účastníci schůzek s Kořistkou jsou úplní trotlové. On začal Dalíka vehementně hájit a doporučil mi, že bych měl být s vyjádřeními opatrnější, protože o mně budou brzy rozhodovat lidé, kteří jsou velmi vysoko nade mnou. To je původ celého problému.

LN S Dalíkem jste se potkal?

To jsem sice ještě byl v úřadu, ale už jsem nebyl ředitelem. Ale už bylo po volbách. Tehdy jsem si našel prostředníka, který měl přístup k Dalíkovi, a sešli jsme se v parku. Asi se bál, že ho někdo sleduje, byl lehce paranoidní. Začal líčit, jaké reformy vláda chystá, a já mu řekl, že to mě nezajímá, že chci vědět, co zpravodajské služby. Jakou má představu o tom, jak budou fungovat. On něco blábolil o jejich slučování a reorganizaci a já mu řekl, že tomu vůbec nerozumí. A on mi řekl: Vy mi nemůžete o zpravodajských službách nic říkat, protože já přečetl veškerou literaturu, která se těch služeb týká. A v ten moment pro mě skončil. Později snad o mně tvrdil, že jsem mu nějak vyhrožoval a řekl, že je s..č. Ale to není pravda, tak jsem to neřekl, i když to tak asi vyznělo. A od té doby už nic. Třeba Topolánka jsem nikdy nepotkal ani jako ředitel služby.

LN Takže jste měl motivaci obrátit se na druhou stranu a nabídnout pomoc.

Myslíte, že jsem pomohl sociální demokracii? Kdybych chtěl pomoci ČSSD, tak jsem z těch fotek vyndal Milana Urbana.

LN Ale on tam také moc nebyl...

No to je jedno, jestli moc, nebo málo. Ale byl tam.

Karel Randák

LN Jaké jsou vaše současné vztahy s ČSSD? Scházíte se s někým?


Ale nescházím. Kolikrát se objevilo: Randák, blízký přítel Petra Dimuna... Já jsem Petra Dimuna viděl v životě do deseti případů. Víc jich určitě nebylo. Naposledy jsem ho viděl tak před třemi měsíci.

LN Uvědomujete si, že se stanete rozhodující osobou letošních voleb? Tím, kdo ovlivnil podzimní volby 2009?

Já si myslím, že to tak nebude.

LN Myslíte, že přijde něco horšího?

Já si myslím, že přijde ještě něco horšího. Myslím, že do voleb je daleko. Toho se ještě objeví! Na druhou stranu nezastírám, že pokud se do voleb ještě nějaké takové informace ke mně dostanou, tak je dám ven bez mrknutí oka a budu se k tomu hrdě hlásit. Už teď mi chodí na mobil různé esemesky o všelijakých účtech, které mají mít Topolánek s Dalíkem v J&T bance. Tu esemesku vám klidně můžu ukázat. Říká se v ní, že už od roku 2006 mají Topolánek a Dalík v J&T bance účty se zvláštním režimem. Chodí mi takové věci a ono se to začne nabalovat.

LN Chcete informace sám sbírat?

V sobotu jsem byl na chatě a dostal jsem takový okamžitý nápad. Jestli teď řeknu, že svou činnost zoficiálním, tak to se z toho ti lidé po...ou strachy.

LN Jak zoficiálním?

Založím nějakou neziskovku, která se tím bude zabývat. Očekávat nějaké podněty nebo bude sama aktivní, bude shánět takové informace a předávat je do médií. Už se mi dokonce dostalo podpory od lidí, kteří by to mohli reálně rozběhnout.

LN Z čeho teď žijete?

Z penze, tedy takzvané výsluhy. To je výsluhový nárok, který jsem si odsloužil tím, že jsem ve státní správě na vysokém postu. Takže já nejsem na nikom závislý. Tečka. A mně to k životu stačí.

LN Mluví se o tom, že byste se mohl vrátit do služby.

Ano, to se taky někde objevilo, že mi Paroubek slíbil, že se vrátím...

LN Ale to je asi nemožné, že?

Není to nemožné. Neříkám, že na stejné místo, ale na podobné místo, to je klidně možné. Tady je možné všechno. Ale je mi padesát čtyři, a zase žádné víkendy, v práci od sedmi do desíti. Tak nevím, zda by mi to stálo za to.

LN Kdyby vás Paroubek po volbách vrátil do jakékoli funkce, tak to přece bude vypadat, že to máte za odměnu.

Tak to nevidím. Myslím, že mnohem více než Topolánkovi to vadí těm lidem z byznysu. Třeba Martinovi Romanovi nebo Johanesovi. Topolánek je naprostý hroch, který se přes tohle všechno přenáší.

LN Pojďme se vrátit ještě k té Itálii. Celá kauza končí u toho, kdo je skutečně majitelem té vily. Vy víte, komu ta vila patří?

To skutečně nevím a ani jsem po tom nepátral. A v tuto chvíli to pro mě nemá ani cenu. Protože v tuto chvíli je tam – řekl byl zpravodajsky – přehuštěno. Teď po tom pátrá každý. Takže vyrážet do Lichtenštejnska teď nemá cenu.

LN Jako zpravodajec se dokážete na některé situace podívat a vyhodnotit je. Domníváte se, že do voleb vyplave na povrch jméno skutečného majitele vily?

Myslím, že jméno majitele není podstatné. Pokud někdo bude chtít ovlivnit volby, tak bude hledat – a jestli to vypluje, to já nevím – zda Dalík za pronájem vily opravdu zaplatil. Já bych hledal spojení mezi J&T a Dalíkem. Jestli třeba neexistuje nějaká smlouva, ať už písemná nebo ústní, na nějaký obchod z minulosti. Třeba že něco Dalík dohodil J&T. Dalík si takovou vilu vždycky přál, aby se mohl prsit. Takže bych zjišťoval, jestli neexistuje něco v tom smyslu, že se místo finančního plnění nedohodli jinak – my ti nebudeme dávat žádné peníze a ty máš tu vilu nadosmrti k užívání. Kdybych byl zpravodajec, tak teď jdu po tom, jaké státní zakázky získávala J&T a jakou lobbistickou roli v nich hrál Dalík.

LN Jak se díváte na roli Martina Romana v celé kauze?

Pokud po tom novináři půjdou, tak se podle mě přibližujeme k Achillově patě Martina Romana. A to je plzeňská Škodovka. Je totiž veřejným tajemstvím, že Roman má nějaké majetkové propojení se Škodovkou. A od toho se odvíjí spousta podezřelých obchodů. Pokud tato kauza může přispět k tomu, že se jeho podíl ve Škodovce prokáže, tak si myslím, že jako podnikatel skončil.

Vyjádření MF Dnes

Žádný z redaktorů MF Dnes po panu Randákovi sérii fotografií Topolánkovy družiny z Toskánska nežádal. A co se týče zveřejnění jeho identity v MF Dnes, pan Randák nebyl žádným naším zdrojem, to on sám se ozval a přišel se sérií fotografií. On sám je nedílnou součástí celého příběhu s pořízením a distribucí šmíráckých fotografií a videí. Kdo si tuto práci zadal, zatím bohužel zůstává nejasné.

Jiří Kubík, zástupce šéfredaktora MF Dnes