Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

U Bzence hořel les, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu. Zasahoval i vrtulník

Česko

  17:20aktualizováno  21:02
BZENEC/HODONÍNSKO - U Bzence na Hodonínsku vzplanul ve čtvrtek odpoledne na několika místech les a tráva podél železniční trati. Zasahovalo přes 150 hasičů z více než 40 jednotek. Vyhlásili zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu, řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák.

Obří požár lesa v Bzenci v roce 2012. foto: MAFRA

V okolí je sucho, celé odpoledne foukal vítr, požár hlášený kolem 15:30 se proto rychle šířil. Kouř byl vidět z daleka. Před 18:00 se podařilo oheň lokalizovat, dál se nešíří, uvedl Dvořák.

Postupně hasiči likvidují jednotlivá ohniska. Podle Dvořáka lze očekávat, že na místě zůstanou do pátečního odpoledne. Při dohašování by jim výrazně pomohl déšť.

Požár přerušil provoz na trati Přerov-Břeclav v úseku mezi Moravským Pískem a Bzencem-přívozem, plyne z údajů na webu Českých drah. Přibližně od 16:00 se problémy dotkly asi 14 spojů.

Na místě zasahoval hasičský vrtulník, hasiči jej využili jednak k monitorování terénu, jednak k hašení požáru, který měl několik od sebe oddělených ohnisek. Kromě vrtulníku nasadili hasiči také letadlo, které preventivně zkrápělo místa, kam se dosud požár nerozšířil.

Borovicový porost hořel v roce 2012 u Bzence dva týdny.
Plameny zničily v roce 2012 165 hektarů lesa. Státní podnik Lesy ČR vyčíslil...

Příčinu požáru ani vzniklou škodu zatím hasiči neznají, uvedl Dvořák. Nikdo se nezranil. Celková zasažená plocha zatím není známá, plameny se v několikakilometrovém pásu podél trati šířily desítky metrů daleko do terénu, místy i dále.

Většina hasičských jednotek se přímo podílela na hašení. Tři zásobovaly vodou letadlo na letišti, šest jich vytvářelo týlový prostor s jídlem a pitím pro hasiče.

Okolí Bzence patří z hlediska požárů k rizikovým místům. V roce 2012 v oblasti nazývané Moravská Sahara shořelo 165 hektarů lesa. Nebývale rozsáhlý požár likvidovalo několik dní téměř 1500 hasičů. Příčinu se tehdy nepodařilo zjistit. Čtvrteční požár vypukl v místech vzdálených několik kilometrů.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat