Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

U Bzence hořel les, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu. Zasahoval i vrtulník

Česko

  17:20aktualizováno  21:02
BZENEC/HODONÍNSKO - U Bzence na Hodonínsku vzplanul ve čtvrtek odpoledne na několika místech les a tráva podél železniční trati. Zasahovalo přes 150 hasičů z více než 40 jednotek. Vyhlásili zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu, řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák.

Obří požár lesa v Bzenci v roce 2012. foto: MAFRA

V okolí je sucho, celé odpoledne foukal vítr, požár hlášený kolem 15:30 se proto rychle šířil. Kouř byl vidět z daleka. Před 18:00 se podařilo oheň lokalizovat, dál se nešíří, uvedl Dvořák.

Postupně hasiči likvidují jednotlivá ohniska. Podle Dvořáka lze očekávat, že na místě zůstanou do pátečního odpoledne. Při dohašování by jim výrazně pomohl déšť.

Požár přerušil provoz na trati Přerov-Břeclav v úseku mezi Moravským Pískem a Bzencem-přívozem, plyne z údajů na webu Českých drah. Přibližně od 16:00 se problémy dotkly asi 14 spojů.

Na místě zasahoval hasičský vrtulník, hasiči jej využili jednak k monitorování terénu, jednak k hašení požáru, který měl několik od sebe oddělených ohnisek. Kromě vrtulníku nasadili hasiči také letadlo, které preventivně zkrápělo místa, kam se dosud požár nerozšířil.

Borovicový porost hořel v roce 2012 u Bzence dva týdny.
Plameny zničily v roce 2012 165 hektarů lesa. Státní podnik Lesy ČR vyčíslil...

Příčinu požáru ani vzniklou škodu zatím hasiči neznají, uvedl Dvořák. Nikdo se nezranil. Celková zasažená plocha zatím není známá, plameny se v několikakilometrovém pásu podél trati šířily desítky metrů daleko do terénu, místy i dále.

Většina hasičských jednotek se přímo podílela na hašení. Tři zásobovaly vodou letadlo na letišti, šest jich vytvářelo týlový prostor s jídlem a pitím pro hasiče.

Okolí Bzence patří z hlediska požárů k rizikovým místům. V roce 2012 v oblasti nazývané Moravská Sahara shořelo 165 hektarů lesa. Nebývale rozsáhlý požár likvidovalo několik dní téměř 1500 hasičů. Příčinu se tehdy nepodařilo zjistit. Čtvrteční požár vypukl v místech vzdálených několik kilometrů.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor:

Zapojte se do soutěže a vyhrajte teploměr v hodnotě 1 100 Kč
Zapojte se do soutěže a vyhrajte teploměr v hodnotě 1 100 Kč

Chladné zimní počasí a děti dovádějící ve sněhu – to je doslova koktejl, který může způsobit nachlazení. Zapojte se proto do soutěže o bezdotykový...

Mohlo by vás zajímat