Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
21. června 2018 17:20, aktualizováno  21:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

U Bzence hořel les, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu. Zasahoval i vrtulník

Obří požár lesa v Bzenci v roce 2012. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obří požár lesa v Bzenci v roce 2012. | foto: MAFRA

BZENEC/HODONÍNSKO U Bzence na Hodonínsku vzplanul ve čtvrtek odpoledne na několika místech les a tráva podél železniční trati. Zasahovalo přes 150 hasičů z více než 40 jednotek. Vyhlásili zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu, řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák.

V okolí je sucho, celé odpoledne foukal vítr, požár hlášený kolem 15:30 se proto rychle šířil. Kouř byl vidět z daleka. Před 18:00 se podařilo oheň lokalizovat, dál se nešíří, uvedl Dvořák.

Postupně hasiči likvidují jednotlivá ohniska. Podle Dvořáka lze očekávat, že na místě zůstanou do pátečního odpoledne. Při dohašování by jim výrazně pomohl déšť.

Požár přerušil provoz na trati Přerov-Břeclav v úseku mezi Moravským Pískem a Bzencem-přívozem, plyne z údajů na webu Českých drah. Přibližně od 16:00 se problémy dotkly asi 14 spojů.

Na místě zasahoval hasičský vrtulník, hasiči jej využili jednak k monitorování terénu, jednak k hašení požáru, který měl několik od sebe oddělených ohnisek. Kromě vrtulníku nasadili hasiči také letadlo, které preventivně zkrápělo místa, kam se dosud požár nerozšířil.

Borovicový porost hořel v roce 2012 u Bzence dva týdny.
Plameny zničily v roce 2012 165 hektarů lesa. Státní podnik Lesy ČR vyčíslil...

Příčinu požáru ani vzniklou škodu zatím hasiči neznají, uvedl Dvořák. Nikdo se nezranil. Celková zasažená plocha zatím není známá, plameny se v několikakilometrovém pásu podél trati šířily desítky metrů daleko do terénu, místy i dále.

Většina hasičských jednotek se přímo podílela na hašení. Tři zásobovaly vodou letadlo na letišti, šest jich vytvářelo týlový prostor s jídlem a pitím pro hasiče.

Okolí Bzence patří z hlediska požárů k rizikovým místům. V roce 2012 v oblasti nazývané Moravská Sahara shořelo 165 hektarů lesa. Nebývale rozsáhlý požár likvidovalo několik dní téměř 1500 hasičů. Příčinu se tehdy nepodařilo zjistit. Čtvrteční požár vypukl v místech vzdálených několik kilometrů.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...