Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Nové obavy Ukrajinců v Česku: pobyt získá málokdo a muži v povolávacím věku budou pod větším tlakem


Ukrajinský nábor do armády a cvičení nových rekrutů. | foto: Profimedia.cz

Premium
Ukrajinci pobývající v Česku se potýkají s další nejistotou. Jejich vláda avizovala, že ukrajinské konzuláty nebudou vydávat nové pasy mužům v povolávacím věku, kteří žijí v zahraničí. Výjimku budou mít jen ti, kteří se budou chtít vrátit do země. Změny čekají i uprchlíky, kteří do Česka dorazili po vypuknutí války. Budou sice moct zažádat o zvláštní dlouhodobý pobyt, ale musí splnit přísné podmínky.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

„Pokud si někdo myslí, že zatímco jeden bojuje daleko na frontě a riskuje život za tento stát a druhý zůstává v zahraničí, ale dostává služby od tohoto státu, pak takhle to nefunguje,“ uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba na síti X s tím, že pobyt v zahraničí nezbavuje občana jeho povinností vůči vlasti.

Podle zástupce ukrajinské menšiny v Radě vlády ČR a předsedy Ukrajinské iniciativy v Česku Bohdana Rajčince by se to mohlo dotknout desetitisíců Ukrajinců žijících na českém území.

„Z pohledu Ukrajiny je to logický a sjednocující krok. Na sociálních sítích už se objevují i nespokojené hlasy, ale otázkou je, jaká bude realita. Myslím, že to ještě bude ze strany Ukrajiny dovysvětleno. Je otázkou, jak se k tomu ti muži postaví. Je rozdíl, když někdo žije v zahraničí desítky let – nebo třeba jen rok,“ řekl pro Lidovky.cz.

Kyjev dále zpřísnil pravidla mobilizace

Ukrajinská vláda přijala ve středu rozhodnutí, podle něhož muži ve věku od 18 do 60 let budou moci získat cestovní pasy pouze na území Ukrajiny. Hlavním úkolem nového zákona bude podchytit všechny muže podléhající branné povinnosti a aktualizovat jejich údaje, což má úřadům zjednodušit povolávání do armády.

Status jen pro vybrané

Změny čekají i další část ukrajinské komunity – uprchlíky, kteří do Česka dorazili po vypuknutí války a jsou nyní ve statusu dočasné ochrany. Od příštího roku budou moci žádat o pětiletý zvláštní dlouhodobý pobyt.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se