Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Úprk z pražské ODS: dlouholetí straníci mění dresy a chtějí obsadit radnice

Česko

  10:00
PRAHA - Regionální politici ODS v Praze hromadně odevzdávají stranické knížky. Na poslední chvíli před podzimními komunálními volbami. Jen namátkou: starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský nebo Pavel Žďárský, první muž ve Kbelích. Jiné partaje než ODS zvolili také exstarosta Prahy 5 Milan Jančík nebo bývalý primátor Jan Kasl. Oba se vracejí po delší odmlce.

Předseda pražské ODS Filip Humplík značný odliv regionálních politiků připouští. „U některých členů mě odchody mrzí více, u jiných méně. Úsměvní mi připadají hlavně ti, kteří se ještě před pár týdny na sněmech hlasitě zaklínali jménem ODS a dnes bez uzardění kandidují za jiné subjekty a tváří se, že s námi nikdy neměli nic společného,“ podotýká Humplík.

Hned dva starostové z řad ODS se rozhodli obhájit svůj post v nových uskupeních ušitých na míru „své“ městské části: Bohumil Zoufalík po svém loňském vyloučení z ODS kandiduje za Nezávislé pro Prahu 10-Hnutí pro lepší desítku a Dalibor Mlejnský, který již druhé volební období vládne na Praze 11, jde do boje za Jižní město náš domov.

Do zastupitelstva Prahy 6 zase kandiduje jako lídr hnutí Patrioti také Petr Ayeboua. Bývalý radní této městské části za vlády Tomáše Chalupy v současnosti dosluhuje už jen jako nezařazený zastupitel.

Hnutí Pro Prahu, druhá ODS?

Ambiciózní politické hnutí Pro Prahu, které vede podnikatel a starosta Koloděj Zbyněk Passer, se také stalo pro některé komunální politiky ODS možností uchytit se mimo skomírající stranu. Na kandidátce do pražského zastupitelstva je současná místostarostka Prahy 4 Ivana Staňková, která z řad občanských demokratů vystoupila v lednu tohoto roku, nebo starosta pražských Kbel Pavel Žďárský, který ji následoval o měsíc později. Kandidáty na starostu městských částí jsou pak radní Jiří Koutský pro Prahu 7, zastupitelka Hana Podubecká pro Prahu 6 i další bývalý zastupitel Jan Skalický pro Prahu 5, všichni bývalí straníci z ODS.

ČTĚTE TAKÉ:

Předsedou dalšího nově vzniklého politického uskupení, které má název Restart 2014 a vstupuje v Praze do podzimních komunálních voleb, je zase dlouholetý člen ODS Richard Perman. Lídryní jeho kandidátky je pak bývalá náměstkyně na ministerstvu vnitra Světlana Kubíková, která byla naposledy členkou ANO 2011.

„Zapomenuté“ tváře

Jiné nově složené uskupení, Občanská konzervativní strana (O.K.), vznikla na konci roku 2013 pod vedením exposlance ODS Jiřího Janečka, který byl také pražským radním v éře Pavla Béma. Sám Janeček se ujal role lídra kandidátky v Praze, dvojkou je pak bývalý starosta Řeporyj František Blažek, který ukončil své členství u občanských demokratů teprve na konci června letošního roku.

Na třetím místě kandidátky se objeví další dlouholetý regionální politik ODS Martin Vacek, který však byl v posledním volebním období poslancem Věcí veřejných. I na dalších místech se objevují někdejší funkcionáři občanských demokratů, mezi jinými i exšéf buňky na Praze 12 František Ryba.

Také lídr nedávno vytvořeného hnutí Demokraté Jana Kasla byl dlouholetým členem ODS. Ze strany však odešel už v roce 2002. Pražský exprimátor měl původně vést kandidátku ANO 2011, kvůli sporům s předsedkyní krajské organizace strany Radmilou Kleslovou však ze spolupráce sešlo.

K TÉMATU:

Politický comeback ohlásil i dlouholetý a také řadou skandálů obklopený starosta Prahy 5 Milan Jančík. Muž, který byl za své vedení radnice několikrát vyšetřován policií, bude ale kandidovat za Konzervativní Alianci 2014 a to i do Senátu v obvodu 21. Za stejný subjekt chce do horní komory parlamentu také bývalý Jančíkův spolustraník z ODS a exstarosta Prahy 14 Miroslav Froněk.

Podle Humplíka ale odchody ODS zase tolik nepoškodí. „Máme stále dost kvalitních a aktivních členů a za naši kandidátku jsem ochoten dát ruku do ohně.“ řekl serveru Lidovky.cz Humplík.