Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Brně chystají Královnu Margot

Česko

BRNO Národní divadlo Brno uvede drama Královna Margot. Poprvé představí inscenaci inspirovanou Dumasovým románem i dramatem dnes v Mahenově divadle.

Autorem scénáře je Jiří Šimáček, režisérem umělecký šéf činohry Zdenek Plachý – oba členové uměleckého seskupení Střežený Parnass. Výpravné historické drama přinese příběh katoličky Markéty z Valois, která svatbou s hugenotem Jindřichem Navarrským měla usmířit obě náboženství. Netušila, že se sňatek stane záminkou k vyvraždění tisíců hugenotů. Autoři inscenace slibují postavy se silnými dramatickými oblouky, romantický milostný příběh, napínavou dramatickou zápletku, velkolepé kostýmy i hudbu a výpravnou scénu (Daniel Dvořák). „Myslíme, že je čas udělat velké historické plátno, které by přitáhlo jiný okruh diváků,“ vysvětlil záměr Zdenek Plachý, podle kterého hra otevírá důležitou otázku po příčině stále se v dějinách opakujících „bartolomějských nocí“.

Hra Jiřího Šimáčka je volnou adaptací Dumasova románu, inspiruje se i jeho do češtiny nepřeloženým dramatem zpracovávajícím tutéž látku stejně jako historickými zdroji. Otázka po historické pravdě ale podle tvůrců po zhlédnutí inscenace nevznikne, protože jde především o atmosféru stylizovaného divadelního tvaru. Brněnská inscenace chce akcentovat motiv naděje, což podle autorů není obvyklé (u nás Královnu Margot uvedlo například ostravské Divadlo Antonína Dvořáka). „Nechtěli jsme, aby hra vyzněla jako totální deziluze. Přes všechny hrůzy nechceme říci o světě, že je zásadně špatný,“ uvedl režisér. V roli Margot a Jindřicha Navarrského se představí Eva Novotná a Petr Halberstadt, jako Kateřina Medicejská a Karel IX. Dita Kaplanová a Martin Dohnal.

Autor: