Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Na několika místech v Česku padaly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v Karviné

Česko

  17:49
PRAHA - Ve středu padaly na několika místech v Česku teplotní rekordy. Tabulky maxim pro 23. listopad se podařilo překonat na třech ze 141 stanic měřících 30 a více let. Vůbec nejtepleji z celé země dnes bylo v Karviné, kde naměřili 16,9 stupně. Rekord z roku 2003 přesto překonán nebyl.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Kromě Karviné se teplota vzduchu dostala přes hranici 16 stupňů také v Lučině na Frýdecko-Místecku, kde meteorologové naměřili 16,1 stupně Celsia. K vyrovnání 16 let starého rekordu scházely dvě desetiny stupně.

Česko zažilo mimořádně teplé pondělí. Rekordy padaly na desítkách stanic

Tabulku teplotních maxim pro 23. listopad naopak přepisovali v Jablunkově Návsí. Ručička teploměru tam vyšplhala na 15,6 stupně, což bylo o desetinu stupně víc než v roce 1990. Nový rekord má také Frenštát pod Radhoštěm. Dnes naměřená hodnota 15,5 stupně Celsia je o stupeň vyšší než v roce 1980.

Nové maximum ze středy hlásí také Labská bouda v Krkonoších, kde bylo 14,3 stupně Celsia. Dosavadní rekord z roku 2014 tak padl rovnou o dva stupně.

Čtvrtou stanicí s více než třicetiletou historií, která dnes aspirovala na překonání rekordu, bylo Strání na Uherskohradišťsku. Meteorologové tam naměřili 12,6 stupně Celsia, tedy stejně jako v roce 2000.

Zatímco Slezsko si užívalo tepla, na západě Česka bylo dnes počasí o poznání studenější. Nejchladněji bylo v Kašperských Horách na Šumavě, kde se teplota vzduchu vyšplhala nejvýš na 4,6 stupně Celsia.

Kvůli inverzi se ve středu v Čechách vyplatilo vyrazit za sluníčkem na hory. Například na Klínovci v Krušných horách bylo kolem 15 stupňů a na Churáňově zhruba o stupeń méně.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!