Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 30 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Zeptali jsme se vědců: Kde vznikají geologické zlomy a jak souvisejí s teplými prameny?

Satelitní snímek zlomu Piqiang v severozápadní Číně. Barevné pásy jsou různé... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Satelitní snímek zlomu Piqiang v severozápadní Číně. Barevné pásy jsou různé... | foto: Wikimedia Commons

Zlomy nejsou nijak vzácné. Těch významných máme jen na území Česka několik desítek, menších jistě tisíce a podružnějších nepočítaně. Vlastně je najdeme úplně všude. Na otázku odpověděl Mgr. Viktor Goliáš, Ph.D. z Ústavu geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů Příodovědecké fakulty UK.

Některé z největších a nejdůležitějších zlomů – takzvaných riftů – se nacházejí na rozhraní zemských litosférických desek. Podobně mohou zlomy oddělovat i jiné geologické jednotky. Není to ale vždy pravidlem.

Zlom San Andreas (shora dolů v pravé části snímku) je dlouhý asi 1 300...

Zlomy vznikají tam, kde se horniny v zemské kůře dostávají pod mechanické napětí (tahové, tlakové nebo střižné), které překoná pevnost horniny. Ta potom praskne, čímž se napětí uvolní a vzniklé bloky se proti sobě posunou.

Teplé čili termální vody se pak objevují v místech, kde zlom propojí vodou nasycené zemské hlubiny s povrchem. Podmínkou je, že zlom musí být propustný pro vodu.

Navíc se zde musí vyskytovat oxid uhličitý vulkanického původu, aby vynášel („čerpal“) vodu k povrchu. Tomuto mechanismu se říká gas-lift a funguje jako výtah, neboť proplyněná voda je mnohem lehčí než neproplyněná.

Jednou z nejvýznamnějších zlomových struktur v ČR je oherský nebo též ohárecký rift. Tvoří hranici mezi dvěma významnými geologickými celky – oblastí sasko-durynskou (krušnohorskou) a oblastí tepelsko-barrandienskou (bohemikem).

Oherský rift má u povrchu tvar asymetrické příkopové propadliny a projevuje se několika výraznými zlomy. Z nich stojí za zmínku litoměřický a krušnohorský (okrajový) zlom. Rift „funguje“ už nejméně od svrchní křídy, ale nejaktivnější byl ve třetihorách, kdy docházelo k největším poklesům.

Zlom vzniklý na poli během zemětřesení v roce 1979. Kalifornie, USA.
Série zlomů v druhohorních horninách. Zářez silnice v Moab Canyon, Utah, USA.

Vzniklé sníženiny byly rychle vyplňovány usazeninami třetihorních pánví: chebské, sokolovské, mostecko-teplické a žitavské. Po hluboce založeném zlomovém systému vystoupily vulkanické horniny komplexů Doupovských hor a Českého středohoří.

Dozvuky tehdejší vulkanické činnosti můžeme dodnes pozorovat v západních Čechách. Mají podobu horkých pramenů v Karlových Varech, chladnějších pramenů v Mariánských či Františkových Lázních i výronů suchého CO2 vulkanického původu na lokalitách Soos nebo Bublák.

V této oblasti je také tektonicky dodnes aktivní uzel na křížení oherského riftu s mariánskolázeňským zlomem. Zde se odehrávají naše nejsilnější zemětřesení, jejichž epicentra leží blízko obce Nový Kostel.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz. Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...