Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Jaké látky způsobují zelené zbarvení hub?

Věda

  6:21
V přírodě je nejběžnějším zeleným barvivem chlorofyl, přesněji několik jeho typů, které se drobně liší chemickou strukturou. Chlorofyl ovšem mají jen sinice, řasy a vyšší rostliny – houby ne. Na otázku odpověděl Mgr. Jan Kolář, Ph.D., z Přírodovědecké fakulty UK.

Muchomůrka zelená foto: Wikimedia Commons

Houby vytvářejí veliké množství barevných sloučenin, jež patří do nejrůznějších skupin organických látek. Podle dosud provedených výzkumů to nicméně vypadá, že zrovna zelená barviva jsou u nich poměrně vzácná.

V plodnicích ryzce šeredného (Lactarius turpis, starším jménem Lactarius necator) a příbuzného amerického ryzce Lactarius atroviridis byl objeven zelenavý alkaloid necatoron a sloučeniny od něj odvozené.

V ryzci zeleném (Lactarius blennius) vědci identifikovali jiné zelené barvivo, které nazvali blennion. Kostru této sloučeniny tvoří dvě benzenová jádra spojená jednoduchou vazbou.

U některých druhů pavučince (rod Cortinarius) se pak vyskytuje zelený (3R)-atrochryson.

Zelené zbarvení některých pavučinců způsobuje sloučenina (*3R*)-atrochryson

Častěji je ovšem zelená barva plodnic způsobena kombinací žlutých a modrých barviv. Těmi žlutými jsou obvykle karotenoidy.

Jako modrá barviva slouží mnoha houbám látky odvozené od azulenu. Působivým příkladem je ryzec Lactarius indigo, který roste v Americe a východní Asii. Jeho plodnice obsahují modrý ester azulenového derivátu s kyselinou stearovou.

Ryzec zelený a jeho zelené barvivo blennion
Ryzec šeredný obsahuje zelenou látku necatoron.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz. Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Autor: