Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

V Česku přibylo případů chřipky, epidemie jsou lokální

Slovensko-cest

  15:05
PRAHA - Akutních respiračních onemocnění v Česku v pátém kalendářním týdnu přibylo o deset procent, chřipek o 56 procent. Celková nemocnost dosáhla 1446 na 100 000 obyvatel. Vzestup nemocnosti je ve všech věkových skupinách.
Chřipka, ilustrační foto.

Chřipka, ilustrační foto. foto: Shutterstock

Epidemie jsou lokální, hranici 1500 případů na 100 000 obyvatel překročilo šest krajů. V pátek to sdělil vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.

V celé republice je hlášeno 51 vážných průběhu chřipky, sedm pacientů zemřelo. Všichni pacienti s těžkým průběhem měli nějaké chronické onemocnění a vesměs nebyli proti chřipce očkováni. Věk pacientů se pohyboval od 35 do 85 let.

„Mluvíme o rozvíjející se epidemii prakticky na celém území, byť zatím regionálního charakteru. Oheň se rozšiřuje,“ uvedl Kynčl.

Mezi kraji není podle něj větších rozdílů, více zasaženy jsou kraje Středočeský, Liberecký, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský. Například na jižní Moravě hygienici hlásí nastupující chřipkovou epidemii, lékaři v tomto kraji zaregistrovali přes 20 000 lidí s akutními respiračními onemocněními mezi 1,2 milionu obyvatel. Nemocnost bude pravděpodobně nadále stoupat.

Zákazy návštěv

V nemocnicích ve Zlínském kraji už začínají kvůli chřipce platit zákazy návštěv. Počet lidí s akutními respiračními chorobami se sice tento týden mírně snížil, nemocných je 1566 ze 100 000 lidí, po skončení jarních prázdnin se ale dá čekat další nárůst.

Dominujícím kmenem je subtyp A/H1N1, typ B a subtyp A/H3N2. Testované vzorky potvrzují antigenní shodu s vakcinálními kmeny, očkování tedy pro tuto sezónu by mělo dobře chránit.

Plošná epidemie přetrvává v celé severní Evropě, jsou hlášeny vážné průběhy i u osob mladšího věku. Plošné šíření hlásí i další evropské státy včetně Německa. Dominujícím kmenem v Evropě je subtyp A/H1N1. Na Slovensku a v Polsku se zatím jedná spíše o sporadický až lokální výskyt.

Očkování (ilustrační fotografie)

Hygienici připomínají, že nejúčinnější ochranou před nastupující epidemií je očkování. V epidemii se neočkuje, nutné je dbát ve zvýšené míře hygienických zásad. Ruce je potřeba mýt si před jídlem, po použití toalety, po potřesení si ruky s někým, po cestování hromadnou dopravou.

Chřipka se šíří kapénkami, kdo se dotkne znečištěného předmětu, může si nákazu přenést při jídle do úst nebo při mnutí očí na spojivku, odkud se šíří do celého těla. Ruce je vhodné mýt horkou vodou a mýdlem alespoň 20 sekund, Státní zdravotním ústav zveřejnil na svém webu návod na správnou techniku mytí rukou.

Autor: