Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Klánovický les padne za oběť liknavosti magistrátu

Česko

  7:00aktualizováno  16:14
PRAHA - V roce 2009 občané městské části Praha-Klánovice v platném referendu 80 % hlasů rozhodli, že nechtějí rozšiřování golfového areálu v Klánovickém lese, největším lesním území v Praze s několika přírodními rezervacemi.

Klánovický les v Praze foto: Jakub HněvkovskýLidové noviny

Pražský magistrát a zastupitelstvo loni právě na základě referenda navrhlo zadání změnu územního plánu, která by výsledek referenda respektovala a rozšíření golfu zakázala. Přesto v tuto chvíli vše vypadá na to, že Forest Golf Club Klánovice (FGCK) začne ještě během tohoto roku devítijamkové golfové hřiště budovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Bude to možné proto, že nový náměstek primátora pro oblast územního plánu Tomáš Hudeček (TOP 09) magistrát nechal vypracování změnu územního plánu bez udání důvodu přerušit s tím, že se na ní podle ČTK začne pracovat nejdříve v červnu. Jak však v pondělí Hudeček dodal, podařilo se už úřední mechanismus dát do běhu. "Na základě schváleného zadání byla změna zpracována a v současné době zahajujeme veřejné projednání," uvedl bez dalších termínů pro Lidovky.cz Hudeček. Už letos ale FGCK počítá s tím, že v srdci Klánovického lesa zahájí „odlešňování“ a stavební práce.

Magistrát to může přijít draho

Tato nepochopitelná více než dvouletá liknavost pražského magistrátu může přijít pražské daňové poplatníky draho. V případě, že FGCK začne golf skutečně budovat a dojde ke změně územního plánu, je možné, že by mohl po magistrátu požadovat úhradu vložených investic.

V případě, že by se magistrát rozhodl jasné ne občanů Klánovic nerespektovat, mělo by to vedle narušení celistvosti ojedinělého pražského lesa i politické důsledky, A to přinejmenším v podobě konce současné „velké koalice“ v Klánovicích.

Občanští demokraté by velice pravděpodobně přišli o post starosty, kterým je i díky podpoře tamních Zelených nominant této strany Petr Soukup, významný spojenec primátora Bohuslava Svobody a místopředseda oblastního sdružení ODS. Jedním ze zásadních bodů programu vládnoucí klánovické koalice kolem Soukupa je totiž uvedení výsledků referenda o „nebudování gofu“ do praxe.

Autor: