Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V noci bude pršet, meteorologové na Šumavě vyhlásili povodňovou bdělost

Česko

  15:36
PRAHA - V noci na Štědrý den očekávají meteorologové další srážky, na Šumavě by některé hladiny toků mohly dosáhnout prvního stupně povodňové aktivity, v povodí horní Úhlavy nelze vyloučit překročení druhého stupně. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto v neděli prodloužil platnost výstrahy pro části Plzeňského a Jihočeského kraje.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: MAFRA

Vydatné noční srážky mohou spolu s táním sněhu podle meteorologů přechodně zvedat hladiny toků v povodí horní Úhlavy, horní Otavy, horní Blanice, Vltavy nad Lipnem a horní Lužnice. „Na těchto úsecích řek může být zítra (v pondělí) ráno či dopoledne krátkodobě dosažen 1. SPA. V povodí horní Úhlavy nelze vyloučit při kulminaci krátkodobé překročení 2. SPA,“ uvedl ČHMÚ. Hladiny by měly kulminovat dopoledne.

Povodňová bdělost platí do pondělních 12:00 v Jihočeském kraji pro Českokrumlovsko, Strakonicko, Prachaticko, Vimperk a Vodňany a v Plzeňském kraji pro region Horažďovic a Sušice. Na Klatovsku a v okolí Nepomuku trvá až do 18:00.

První stupeň

Stav bdělosti nastává při nebezpečí povodně. Situaci na vodním toku nebo vodním díle je třeba věnovat zvýšenou pozornost, zahajuje hlídková služba.

Druhý stupeň

Ke stavu pohotovosti dochází v případě, že již nebezpečí přerostlo do skutečné povodně. Při jeho vyhlášení se aktivizují orgány protipovodňové ochrany a provádějí se opatření podle povodňového plánu.

Třetí stupeň

Stav ohrožení se vyhlašuje při nebezpečí vzniku škod většího rozsahu nebo ohrožení životů a majetku v záplavovém území. Probíhají zabezpečovací a případně i záchranné a evakuační činnosti.

Autor: