Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

V ODS to vře. Chystá se na kongresu puč proti Topolánkovi?

Česko

  10:06aktualizováno  14:06
PRAHA - Jediný „protikandidát“ Mirka Topolánka na funkci předsedy strany Petr Gandalovič už připustil, že blížící se kongres strany volební nebude. Odstranění Topolánka je však podle dostupných informací stále ve hře. „Je otázka, jací delegáti na ten kongres pojedou. Ta hra může být špinavější. Může se stát to, že delegáti přijmou bod s hlasováním o důvěře předsedovi strany. Mám signály, že se přípravy na podobný krok odehrávají,“ řekl v pátek LN zdroj blízký vedení ODS.

Mirek Topolánek. foto: ČTK

Topolánek již dříve avizoval, že i kdyby mělo dojít třeba jen k hlasování o důvěře, nehodlá předsednické křeslo nadále hájit. V případě, že by požadavek na takové hlasování na kongresu prošel, znamenalo by to, že existuje dostatek delegátů, kteří si nepřejí Topolánkovo další setrvání ve funkci šéfa strany. "Hlasování o důvěře či nedůvěře je faktické vyslovení nedůvěry. A je úplně jedno, jak to dopadne," řekl Topolánek.

Existenci snah o uskutečnění hlasování o důvěře potvrdil i severočeský poslanec Oldřich Vojíř. "Zákulisí na tom určitě pracuje, už od začátku. Pracují na tom lidé, kteří sami nechtějí být viditelní, nicméně jsou seřazeni za těmi viditelnými politiky."

Pokud by se ODS na kongresu skutečně zbavila svého lídra, stranu by čekaly velmi hektické měsíce. Občanští demokraté by byli bez předsedy, kterého by zvolili až na mimořádném kongresu. Ten by mohl být svolán v lednu či únoru.

Byla by to sebevražda

"To považuji za tlak, který je za hranicí politické odpovědnosti. Dělat kongres pár týdnů před volbami je prostě sebevražedné," řekl místopředseda ODS Petr Nečas.

Další místopředseda strany vypočítává, co by museli Topolánkovi odpůrci během krátké doby stihnout. "Představa, že se v prosinci, lednu a únoru budeme zabývat sami sebou, v březnu nové vedení sepíše vlastní volební program, sežene peníze na kampaň, sestaví volební štáb a připraví předvolební kampaň, kterou povedeme v dubnu a kousek května, kdy vyhrajeme volby, tato představa je skutečně velmi naivní," řekl Ivan Langer.

K potvrzení mandátu v tajném hlasování Topolánka kromě severních a jižních Čech tento týden vyzval i pražský primátor Pavel Bém. Zdá se však, že Topolánkovi odpůrci jsou zatím v menšině a na prosazení hlasování nemají dost hlasů.

Debaty o potřebě nového vedení v ODS probíhají již několik týdnů. Straníci svému předsedovi vytýkají špatnou komunikaci s regiony a nečekanou rezignaci na poslanecký mandát. Podle Topolánkových kritiků není jisté, že bude strana pod jeho vedením schopna získat volební vítězství.

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...