Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

V Praze vrcholí souboj o kandidátku ČSSD. Ministra Ludvíka naštvaly soupeřovy ‚notičky‘

Česko

  11:17
PRAHA - Pražskou organizaci ČSSD čeká strhující klání o to, kdo ji na podzim povede do sněmovních voleb. Lídrem bude buď ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík, nebo náměstek pražské primátorky Petr Dolínek. Dělostřelecká příprava, která zpravidla takovým kláním předchází, právě vrcholí. LN získaly SMS zprávu, kterou straníkům ve čtvrtek rozeslal sociální demokrat a Dolínkův spojenec Tomáš Petříček.

Petr Dolínek. foto: Petr HejnaMAFRA

Ve zprávě svým kolegům doporučil, aby kroužkovali náměstka primátorky a škrtli Ludvíka. „Do zbytku kandidátky, poprosím, nezasahujte ani kroužky, ani křížky. Poprosím, předejte tento postup dalším členům,“ rozeslal Petříček v SMS. Na dotazy listu nereagoval.

Vládní krizi nejvíc ‚odnesla‘ ČSSD. Své úspěchy neumí prodat

Ministra tento postup naštval. „Na tuhle úroveň klesnout nehodlám,“ napsal LN Ludvík. Uvnitř strany tak nadále pokračují „licitace“ o podobu kandidátních listin. Předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka přitom už delší dobu volá po uklidnění situace. „Je třeba, abychom se už teď oprostili od procesu skládání kandidátních listin, aby naši kandidáti začali komunikovat s voliči, pro tu komunikaci jim chceme dát hlavní nástroj, kterým je volební program,“ pronesl ministerský předseda ve čtvrtek.

Předvolební průzkumy srážejí preference hlavní vládní strany až k 10 procentům, čímž uvnitř strany roste tlak a obava, že do sněmovny proklouzne v každém kraji jen několik málo jedinců – největší šanci na úspěch mají logicky ti, kteří figurují na předních místech kandidátních listin.

Ludvíkovy patálie s kolegy

V aktuálním příběhu kolem Miloslava Ludvíka je paradoxní, že šéf ministerstva zdravotnictví působí i ve funkci předsedy pražské ČSSD. Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že z pozice šéfa stranické organizace a veřejně známého člena vlády by neměl mít problém do čela kandidátky se prosadit. Stranický život je ale komplikovanější a pro veřejnost leckdy ne zrovna srozumitelný. ̈

Sms, kterou straníkům ve čtvrtek rozeslal sociální demokrat a Dolínkův spojenec Tomáš Petříček.

Bývalý dlouholetý ředitel největší české nemocnice Motol donedávna uměl najít společné slovo s kapitány ČSSD v Praze – Miroslavem Pochem, Karlem Březinou a Petrem Hulinským. Jenže na konci loňského roku se stal Ludvík ministrem zdravotnictví a mocensky se emancipoval. Tím utrpěl jeho vztah s europoslancem Pochem a jeho pražskými spojenci, kteří v současnosti drží prst na tepu pražské organizace jejich strany. Z toho důvodu se den před vnitrostranickým hlasováním o kandidátní listině šířila mezi pražskými straníky zpráva s doporučením Ludvíka zaříznout.

Kandidátku ČSSD v jihočeském kraji opustil lídr Mrvka a další dva kandidáti

Jeho situace se zkomplikovala už na březnovém sjezdu ČSSD. Ludvíkovým kritikům se nelíbilo, že ministrova náměstkyně a stranická spojenkyně Lenka Teska Arnoštová chce obhajovat funkci místopředsedkyně strany. Pražané si totiž vybrali nového „koně“ – náměstka Dolínka. Ludvík, Arnoštová a vedení pražské ČSSD se tedy domluvili, že Arnoštová na sjezdu stáhne kandidaturu na místopředsedkyni strany. Výměnou za to měl být Ludvík jedničkou kandidátky a Arnoštová její dvojkou. Domluva ale netrvala dlouho. Straníci po sjezdu nechali Arnoštovou propadnout na 5. místo. V reakci na to Ludvík oznámil, že na takové kandidátce raději vůbec nebude figurovat.

Situace v Praze se pak na chvíli uklidnila. Arnoštová se posunula na 3. místo a pozici lídra má rozhodnout vnitrostranické referendum. Příkopy mezi jednotlivými partami však nejsou nijak mělké. Lze očekávat, že nejmocnější kliku ČSSD čeká do voleb napjatá atmosféra.