Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Rathových tendrech dělaly křoví obří stavební firmy. Účastníci zájezdu, říkali jim

Obžaloba Davida Ratha - grafika. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obžaloba Davida Ratha - grafika. | foto:  Šimon, Lidové noviny

PRAHA Čerstvá obžaloba exhejtmana Davida Ratha má vedlejší produkt: přináší informace, které se citelně dotýkají pověsti největších stavebních firem v Česku. Opravdu těch největších. Metrostavu, Subterry či PSG International. Státní zástupce Petr Jirát totiž v obžalobě vyjmenovává desítku společností, které se podle něj zapojily do zmanipulovaných tendrů ve středních Čechách a působily v nich jako stafáž.

Ve stavařské hantýrce se pro ně obvyklé používá termín křoví. Stíhaní spolupracovníci Davida Ratha o nich mluvili spíše jako účastnících zájezdů. Ano, jde o firmy, které se naoko ucházely o veřejné zakázky a nabízely ceny, s nimiž nemohly zvítězit.

Nejznámějším zájezdem v Rathově kauze byla dvouset milionová zakázka na rekonstrukci zámku v Buštěhradě. Všechny nabídky vytvořili podle vyšetřovatelů manažeři vítězné firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý. "Obvinění Drážďanský a Mladý připravili nabídky do zadávacích řízení i za ostatní čtyři zbylé soutěžitele, to je společnost Metrostav, Subterra, PSG International a Bak stavební společnost, respektive v součinnosti s nimi tak, aby tyto nabídky byly vyšší než nabídka společnosti Konstruktiva Branko," píše se v obžalobě, kterou má server Lidovky.cz k dispozici.

Obnažená praxe

Jsou-li poznatky vyšetřovatelů nenapadnutelné, kauza exhejtmana Ratha obnažuje tušenou, ale dosud málo zmapovanou praxi ve stavební branži. Firmy si v tendrech navzájem vycházejí vstříc, aby získaly buď subdodávky, nebo se v jiných řízení nemusely přetahovat s konkurencí.

Obdobný scénář se podle obžaloby opakoval ve všech zakázkách, které kriminalisté pomocí odposlechů v kauze Rath sledovali. Tedy i v případě rekonstrukce gymnázia v Hostivicích, kde výběr firmy pro obec organizovala obžalovaná administrátorka Lucia Novanská. "Novanská zajistila ovlivnění průběhu omezení počtu zájemců losování tak, aby v něm byli vylosování předem určení zájemci, konkrétně Pohl cz a další čtyři společnosti jednající s ní po vzájemné dohodě, konkrétně společnost Pegisan, Konstruktiva Branko, Stavitelství Kladno, Ingbau cz," stojí v obžalobě.

Jedenáct obviněných v kauze Rath

  • David Rath - bývalý hejtman Středočeského kraje
  • Kateřina Pancová - ředitelka kladenské nemocnice
  • Petr Kott - exposlanec, partner Pancové
  • Ivana Salačová - ředitelka firmy FISA
  • Pavel Drážďanský - ředitel firmy Konstruktiva Branko
  • Tomáš Mladý - obchodní ředitel firmy Konstruktiva Branko
  • Lucia Novanská - členka představenstva ML Compet
  • Martin Jireš - šéf představenstva firmy PURO-KLIMA
  • Václav Kovanda - ředitel odš. závodu Roztoky firmy POHL CZ

Redakce oslovila všechny dotčené firmy. A všechny odpověděly obdobně. "S nikým jsme žádnou vzájemnou dohodu neměli a žádáme, abyste tyto 'pomluvy' o naší společnosti nešířili," ohradil se Tomáš Jansa z Ingbau cz. Zákulisní dohody odmítají i další. "Podali jsme nabídku do soutěže standardním způsobem. O skutečnostech, které uvádíte v souvislosti s pány Drážďanským a Malým, nám není nic známo," uvedl za Subterru Vladislav Beneš. "Nabídka byla standardním způsobem zpracována našimi lidmi uvnitř naší společnosti," přidal se za PSG Patrik Kamas.

Jenže osmaosmdesátistránková obžaloba působí neprůstřelně; odvolává se na odposlechy manažerů a zákulisní dohody ilustruje na detailech. Kupříkladu na zakázku v Buštěhradě pomýšlela i společnost Hochtief, která patří k desítce vůbec největších stavebních firem v České republice. Aby vyhověla podmínkám a mohla se o zakázku ucházet, žádala o spolupráci restaurátorskou firmu Gema art group.

Reakci firem najdete zde:

Dozvěděli se však, že jim požadované kvalifikace nejsou schopni poskytnout. "Přitom ale společnost Gema art group poskytla své reference všem pěti uchazečům. Z odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu vyplývá, že se zástupcem Gema art group byl v zájmovém období v kontaktu obviněný manažer Konstruktivy Mladý," píše se v obžalobě na straně 42.

Nejen stavařina

Rathovi lidé podle obžaloby stejně vybírali i vítěze zdravotnických zakázek. I tady některé firmy dobrovolně přijaly roli křoví. Jen obsazení se změnilo. Instrukce rozdával Petr Kott, životní partner a současně podřízený ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové. "Na pokyn obviněného Kotta byly v rámci veřejné zakázky na stomatologického robota vyzvány k podání nabídek vedle společnosti B. Braun Medical ještě firmy Janda - Dental a 2T Engineering, jejichž účast v zadávacím řízení byla čistě formální," napsal žalobce Jirát. 2T Engineering nabídku ani nepodala, ale Janda - dental robota nabídla hned dvakrát.

Jednou jej nabídla za 1 999 000 korun nemocnici. A podruhé neveřejně za 1 676 232 firmě B. Braun Medical. Ve výběrovém řízení zvítězila B. Braun Medical, která jej kladenské nemocnici nabídla za 1 998 550 korun, tedy o čtyřistapadesát korun levněji než Janda - dental. A přitom onoho robota koupila právě u Janda - dental, jehož zástupce při výslechu přiznal, že přístroj koupili v zahraničí za 1 233 520 korun.

Z obžaloby Davida Ratha.

"Naše firma neplnila nikomu roli křoví, nic jsme tudíž za tuto službu nemohli získat ani nezískali. Bohužel jsme ve výběrovém řízení neuspěli, ale toto se v rámci našeho obchodování stává," tvrdí přesto jednatel společnosti Luboš Janda.

Žalobce Jirát žene k soudu za machinace při tendrech jedenáct lidí. Manažeři firem, které se chovaly jako křoví, na seznamu obžalovaných chybí. Jestli si někdo z "účastníků zájezdu" vyslechne obvinění, nelze nyní odpovědně ani odhadnout. Vrchní státní zastupitelství v Praze v minulých dnech jen neurčitě potvrdilo, že ve vyšetřování zakázek Rathova hejtmanství pokračuje. Současně ale vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová přiznala, že není jisté, zda se podaří potrestat i přímo firmy, neboť pletich se dopouštěly v době, kdy zákon umožňující stíhání právnických osob ještě neplatil.

VŠE O OBŽALOBĚ V KAUZE RATH:

Obžaloba Davida Ratha

Obžaloba Davida Ratha

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?
Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?

Také jste si do porodnice zabalila klasický set: vlhčené ubrousky, krém na zadeček a dětský olejíček? Víte ale, že tím péče o pokožku miminka...