Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Klaus s Gašparovičem si vyměnili státní vyznamenání

Slovensko

  14:16aktualizováno  15:50
BRNO - Prezidenti České republiky a Slovenska Václav Klaus a Ivan Gašparovič si v Brně ve vile Tugendhat předali nejvyšší státní vyznamenání. Slovenský prezident mimo jiné ocenil Klausův podíl na klidném rozdělení Československa.

Ivan Gašparovič předává Václavu Klausovi slovenské státní vyznamenání foto: Foto LN - Michal Růžička

Klaus udělil slovenskému prezidentovi Řád bílého lva 1. třídy a Gašparovič svému protějšku Řád bílého dvojkříže 1. třídy.

"Myslím, že jsme spolu za posledních deset let prožili a vykonali celou řadu věcí, které byly ku prospěchu našich zemí," uvedl Klaus.

ČTĚTE TAKÉ:

Gašparovič zmínil složitá vyjednávání, která provázela před lety rozdělení Československa. Uvedl, že nebyly jednoduché, ale byly velmi důležité.

Připomněl, že Československo se dokázalo, na rozdíl od některých jiných evropských zemí, rozdělit velmi pokojnou cestou, což oběma nově vzniklým státům získalo respekt v zahraničí.

"Mezi oběma zeměmi jsou dobré vztahy a jsem rád, že to tak chápou i jejich občané," doplnil slovenský prezident. Je přesvědčený, že spolupráce bude pokračovat i v budoucnu.

Prezidenti si podle původních plánů měli vyznamenání vyměnit již při nedávné návštěvě Klause na Slovensku, která byla jeho poslední zahraniční cestou před skončením mandátu. Údajně na žádost české strany se ale tento slavnostní akt nekonal. Klausovo funkční období končí již tento čtvrtek.

Řád bílého dvojkříže

  • Řád bílého dvojkříže, který uděluje hlava slovenského státu, dostal v roce 2003 Václav Havel. Držiteli řádu jsou dále podle internetových stránek slovenského prezidenta například dánská královna Margrethe II., bývalý generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer nebo někdejší polský prezident Lech Kaczynski.
  • Řád se uděluje občanům jiných států, a to například za zásluhy o všestranný rozvoj vztahů se Slovenskem. Naproti tomu Řád bílého lva prezident ČR uděluje nejen mimořádným osobnostem ze zahraničí, ale propůjčuje jej i občanům České republiky.
  • Podle webu prezidentské kanceláře jsou mezi jeho držiteli britská královna Alžběta II., španělský král Juan Carlos I., francouzský exprezident Jacques Chirac, bývalý prezident USA Bill Clinton nebo americká exministryně zahraničí Madeleine Albrightová.

Vila Tugendhat je symbolickým místem

Brněnská funkcionalistická vila Tugendhat, zapsaná na seznamu památek UNESCO, je pro česko-slovenské vztahy symbolickým místem. Právě v ní se v létě 1992 Klaus dohodl s tehdejším slovenským premiérem Mečiarem na rozdělení Československa od počátku ledna 1993.

Setkání obou prezidentů byl přítomný brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) - s nímž ve voze dorazil i ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) - a jihomoravský hejtman Michal Hašek.

U vily čekalo na oba prezidenty několik desítek lidí. Když přijel Václav Klaus, asi dvacet lidí se k němu otočilo na protest zády, čehož si český prezident patrně nevšiml.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!