Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vánoční strom na Staroměstském náměstí bude z Liberecka

Česko

  11:33
PRAHA - Na pražském Staroměstském náměstí bude stát vánoční strom z Rynoltic v Libereckém kraji. Organizátoři jej vybrali ze tří desítek stromů, které doporučila veřejnost. Smrk ještě musí prozkoumat dendrologové.

Na pražském Staroměstském náměstí bude stát vánoční strom z Rynoltic v Libereckém kraji. foto: Taiko, a. s.

Hitem letošních Vánoc budou podle prodejců interaktivní hračky, drony či koloběžky

Třiadvacetimetrový smrk ztepilý nabídl k ozdobení centra metropole majitel zahrady, na které strom vyrostl. Informovala o tom Hana Tietze, mluvčí společnosti Taiko, která trhy pořádá. Slavnostní rozsvícení je plánováno na sobotu 1. prosince.

Smrk rostl v zahradě bez omezení, je proto hustý a rovnoměrný. Majitel smrk nabídl kvůli jeho výšce, která začíná být nebezpečná. „Když začne foukat vítr, tak s vždy říkám, snad vydrží. Kdyby totiž spadl, mám ho v obýváku. Bylo mi také líto ho jen tak pokácet, takhle udělá ještě radost hodně lidem,“ řekl Svatomír Moc.

Na pražském Staroměstském náměstí bude stát vánoční strom z Rynoltic v...

Pokud dendrologové neodhalí žádný problém, bude smrk pokácen v neděli 25. listopadu. Poprvé se pak rozsvítí v den před první adventní nedělí, která letos vychází na 2. prosince. Loni zdobil Staroměstské náměstí čtyřiadvacetimetrový smrk z Roztok u Křivoklátu na Rakovnicku.

Autor: