Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vary přivítají Miloše Formana

Česko

Svůj nový film Dobře placená procházka představí na festivalu v Karlových Varech Miloš Forman. Potvrzeny jsou též první tituly hlavní soutěže. Složení poroty hlavní soutěže, první kandidáty na Křišťálový glóbus a obsah několika programových sekcí na včerejší tiskovce odhalili organizátoři 44. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Porotě bude předsedat Francouzka Claudie Ossardová, producentka například diváckého hitu Amélie z Montmartru, který ve Varech triumfoval před osmi lety. Osobně uvede také českou předpremiéru nového snímku Francoise Ozona Ricky. Po boku Ossardové zasednou například nová hvězda mexického filmu - režisér Rodrigo Plá, norsko-švédská herečka Marie Bonnevie či vlivný americký kritik Kenneth Turan, Českou republiku zastoupí režisér zejména reklamních spotů Ivan Zachariáš, který spolu s Martinem Krejčím natočil i letošní festivalovou znělku.

Česko v soutěži zatím chybí V soutěži se v této chvíli počítá s novinkou režiséra kontroverzní Taxidermie Györgyho Pálfiho, nazvanou Nejsem tvůj nepřítel, či s chorvatským dramatem Bez konce, jež natočil autor snímku Duch maršála Tita Vinko Brešan. V minimalistickém Himálaji bude k vidění hlavní hrdina filmů Old Boy či Nebohá paní Pomsta Choi Min-sik, nadšené reakce zatím vzbuzuje slovenský Pokoj v duši. O českém reprezentantovi v soutěžním klání se stále jedná. Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii letos získá tuzemský režisér a výtvarník Jan Švankmajer. Festival uvede jeho snímek Spiklenci slasti. Retrospektivu festival uspořádá významnému francouzskému režiséru Patrici Chéreauovi, který je podepsaný například pod tituly Intimita a Jeho bratr. Režisér má pásmo uvést osobně.

Dalším slavným hostem se stane Miloš Forman, který ve světové premiéře představí svou novinku Dobře placená procházka, založenou na nové inscenaci stejnojmenné buffopery Suchého a Šlitra.

Pásmo Rusko v ženském rodě nabídne tvorbu současných ruských režisérek, blok Dvacet let svobody se ohlédne k roku 1989, nebudou chybět sekce Na východ od Západu a Fórum nezávislých. Jako již tradičně přehlídka představí i hity z největších světových filmových festivalů - například americké drama Wrestler, intimní snímek 35 panáků rumu či malajskou komedii Sell Out!, podle mnohých nejzábavnější film loňských Benátek. Prestižní sekce Dny kritiků Variety do svého programu zařadila český film Kdopak by se vlka bál?.

Podle prezidenta festivalu Jiřího Bartošky se finanční krize akce nijak nedotkla a její rozpočet zůstává stejný. V reakci na stížnosti z minulých ročníků organizátoři slibují lépe zpřístupnit festival i divákům, kteří přijedou jen na jeden den.

Letošní ročník MFF Karlovy Vary se koná ve dnech 3. - 11. července. Oficiální stránky přehlídky jsou na

Autor: