Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Ve sbírkách na pomoc obcím, jež poničilo tornádo, lidé věnovali přes 900 milionů korun

ilustrační snímek foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - Na pomoc jihomoravským obcím, jež ve čtvrtek poničilo tornádo, lidé ve sbírkách věnovali přes 900 milionů korun. Diecézní charita Brno vybrala necelých 202 milionů. Peníze poslouží na následnou pomoc, především na obnovu domovů, která začne v následujících týdnech. Nadace Via vybrala přes portál darujme.cz více než 192 milionů, Karel Komárek prostřednictvím své nadace věnoval 150 milionů a organizace Člověk v tísni vybrala 120 milionů.
  16:33aktualizováno  16:45

První myšlenka byla zavolat pomoc, líčí dívka z autobusu, který smetlo tornádo

Charita bude výtěžek ze sbírky rozdělovat tak, aby lidé mohli obnovovat své domovy a vrátit se k životu před katastrofou. Prioritně chce pamatovat hlavně na ty nejpotřebnější, jako jsou senioři, rodiny s více dětmi, nemocní nebo samoživitelé. Upozorňuje na to, že pomoc musí přetrvat i po tom, co opadne první vlna zájmu. Ředitel brněnské charity Oldřich Haičman řekl, že postup při rozdělování peněz koordinují s Jihomoravským krajem.

Kolem 400 hasičů odstraňuje dnes odpoledne následky bouřky, která se ve čtvrtek...
Tornádem poničené Hodonínsko.

Nadace Via iniciovala schůzku s dalšími organizátory sbírek, kde se dohodli na společném postupu při rozdělování peněz. Zapojila se organizace Člověk v tísni, Nadační fond pomoci, Karel Komárek Family Foundation, portál Donio, Nadační fond Českého rozhlasu, organizace Adra, Diakonie a Nadace ČEZ. Organizace v první fázi pošlou 150 000 korun na opravy poničených domů a zajištění základních potřeb domácností. Poté bude nutný hlubší a podrobný průzkum, který zohlední nákladnost oprav či úplně nových staveb, pojistky, úspory, pomoc rodiny, sociální situaci a další faktory.

Jak pomoci tornádem zasažené oblasti? Na dárcovských kontech se sešly desítky milionů a částky nadále rostou

„V tuto chvíli je bezesporu důležitá akutní a rychlá pomoc. Z našich zkušeností, kdy jsme poskytovali humanitární pomoc při povodních, víme, že stejně důležitá bude i dlouhodobá pomoc. Rozsah škod je velký, náprava bude trvat, lidem mohou docházet psychické i fyzické síly. Plánujeme v současné době pracovat na místě nejméně 14 dní podle potřeb a vrátit se do zasažené lokality za delší čas, abychom znovu zmapovali stav domácností,“ sdělila ředitelka Střediska humanitární pomoci Diakonie Kristina Ambrožová.

Lidé již v minulosti hojně přispívali při přírodních katastrofách. Ve sbírkách pro oblasti postižené záplavami v roce 1997, jež postihly především území Moravy, se vybralo téměř 800 milionů korun. Vlnu solidarity vyvolaly i záplavy, které poničily Česko v srpnu 2002. Jen na sbírkovém účtu společnosti Člověk v tísni se po povodních sešlo víc než čtvrt miliardy korun. Po záplavách v červnu 2009 podle humanitárních organizací Člověk v tísni, sdružení ADRA a Charita ČR přispěli lidé ve sbírkách více než 70 miliony korun.

Autor: