Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ve sněmovně zavlála tibetská vlajka

Česko

  14:27
PRAHA - O pozdvižení v jednacím sále sněmovny se dnes postarali poslanci zelených. Při návštěvě delegace čínského parlamentu rozvinuli mezi lavicemi tibetskou vlajku. Čínská skupina pak okamžitě opustila galerii. Opoziční poslanci gesto některých vládních zákonodárců odsoudili.

Poslankyně Strany zelených Kateřina Jacques a ministr školství Ondřej Liška spolu s dalšími poslanci Strany zelených 25. září v Praze rozprostřeli tibetskou vlajku na schůzi Poslanecké sněmovny. foto: ČTK

Část poslanecké skupiny ČR - Čína se od vyvěšení vlajky distancovala.
"Odsuzuji provokativní a infantilní vystoupení poslanců," uvedl člen
skupiny Pavel Kováčik z KSČM. Podle něj odsuzující prohlášení s omluvou
čínské delegaci podepsalo zatím asi deset zákonodárců. Sněmovna v dubnu schválila prohlášení o Tibetu a vyzvala v něm k dodržování lidských práv, propuštění politických a náboženských vězňů a k zastavení pronásledování.

Uvozovky dolníOdsuzuji provokativní a infantilní vystoupení poslanců.Uvozovky horní


 "My jsme se v usnesení zavázali, že všichni představitelé Poslanecké sněmovny budou při kontaktu s představiteli Čínské lidové republiky zmiňovat otázku ochrany lidských práv a problematiku Tibetu. My jsme literu tohoto usnesení dnes naplnili," řekla novinářům poslankyně zelených Kateřina Jacques.

Čínská delegace odešla.Čínská delegace odešla.

Podle poslankyně ČSSD Vlasty Bohdalové poslanci vyvěšením tibetské vlajky "velmi hrubě zneužili" parlamentní půdu a urazili členy čínské sněmovny. "Může se stát komukoliv, že mu domů na návštěvu přijde někdo, koho zrovna nemá rád, ale slušnost velí se k tomuto návštěvníkovi chovat slušně. Můžu hájit lidská práva, jak chci, ale nesmím k tomu zneužívat půdu parlamentu," řekla Bohdalová.

Podle občanského demokrata Marka Bendy (ODS) někteří poslanci jen vyjádřili svůj názor a upozornili na to, že by čeští představitelé měli čínským vždy otázku lidských práv připomínat. "To je přece základní lidská povinnost," řekl Benda.

Uvozovky dolníTo je přece základní lidská povinnost.Uvozovky horní

Členové Všečínského shromáždění lidových zástupců z výboru pro etnické
záležitosti do Prahy přijeli za sněmovním petičním výborem. Dnes se přišli
podívat na jednání dolní komory. Komunistický místopředseda sněmovny
Vojtěch Filip, který schůzi řídil, na okamžik debatu o daních přerušil a delegaci přivítal. Někteří zákonodárci zatleskali. Zelení rozvinuli tibetskou vlajku. Čínští delegáti okamžitě odešli z galerie. Jejich vyjádření se nepodařilo získat.

Naposledy se s tibetskou vlajkou objevil před letošní olympiádou v Číně premiér Mirek Topolánek (ODS). Měl malý odznáček v klopě. Zelení tibetskou vlajku ve sněmovně rozvinuli už letos v březnu při výročí protičínského povstání v Tibetu. Vyvěsili ji v okně svého poslaneckého klubu. Ve sněmovně to vyvolalo pozdvižení. Šéf dolní komory Miroslav Vlček tehdy řekl, že vyvěšování vlajek v dolní komoře má určitá pravidla. Prapory na parlamentních budovách prý nelze vyvěšovat tak, jak kdo chce.

Autor:

Pronájem byt 2+1, 53m2, Česká Třebová
Pronájem byt 2+1, 53m2, Česká Třebová

Nové náměstí, Česká Třebová, okres Ústí nad Orlicí
10 500 Kč/měsíc