Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Topolánek pobouřil Čínu znakem Tibetu

Sport

  11:18
PRAHA - Premiér Mirek Topolánek minulý týden oznamoval svou cestu na olympiádu a na klopě měl připevněnou tibetskou vlaječku. To se podle Mladé fronty Dnes Číně nelíbí. Její velvyslankyně v ČR Chuo Jü-čen si stěžovala u českého ministerstva zahraničí.

Mirek Topolánek s tibetským odznáčkem na klopě a dresem v ruce stojí vedle Jana Železného foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Český velvyslanec v Číně Vítězslav Grepl byl kvůli tomu zase předvolán na čínské ministerstvo zahraničí. Podle MF Dnes je nyní zřejmé, že Topolánek nedostane při pobytu v Číně možnost sejít se se žádným vysoce postaveným místním politikem.

"Náš velvyslanec Vítězslav Grepl byl předvolán v Pekingu na ministerstvo zahraničí, kde místní diplomaté protestovali proti Topolánkovu jednání a požadovali vysvětlení, zda tibetskou vlaječkou naznačoval celkovou změnu české zahraniční politiky," řekl vysoce postavený diplomat.Odznak na klopě Mirka Topolánka

Číňané se podle deníku obávají, že Topolánek by se mohl s tibetským znakem objevit i při svém pobytu v Pekingu. "To by nastala velmi prekérní situace," řekl deníku nejmenovaný český diplomat. Topolánek podle listu neodpověděl na dotaz, jak bude v Pekingu postupovat.

Topolánek minulý týden oznámil, že se zúčastní her v Pekingu, ale nepojede na jejich slavnostní zahájení 8. srpna. Až 13. srpna odletí podpořit české sportovce. V Číně zůstane zhruba tři dny. Pojede tam na pozvání Českého olympijského výboru.

Proti tomu, aby byl u startu olympiády, se již dříve vyslovila většina ministrů jeho vlády. Na ceremoniál nepojedou ani další domácí a zahraniční politici, kteří tím chtějí dát najevo nespokojenost se stavem lidských práv v Číně. Například americký prezident George Bush a francouzský prezident Nicolas Sarkozy ale u slavnostního zahájení her v Pekingu budou.

Někteří politici a ochránci lidských práv také Číně vytýkají její politiku v Tibetu. Čína obsadila Tibet, který považuje za historickou součást svého území, v roce 1951. Při povstání ve Lhase proti čínské okupaci o osm let později zemřelo na 80.000 Tibeťanů. V den 49. výročí tohoto povstání vypukly letos na jaře v tibetském hlavním městě Lhase demonstrace. Podle čínských úřadů při násilnostech zahynulo přes 20 lidí, tibetské organizace udávají téměř 140 mrtvých.
Autoři: ,