26. července 2008 11:18 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Topolánek pobouřil Čínu znakem Tibetu

Mirek Topolánek s tibetským odznáčkem na klopě a dresem v ruce stojí vedle Jana Železného | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek s tibetským odznáčkem na klopě a dresem v ruce stojí vedle Jana Železného | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Premiér Mirek Topolánek minulý týden oznamoval svou cestu na olympiádu a na klopě měl připevněnou tibetskou vlaječku. To se podle Mladé fronty Dnes Číně nelíbí. Její velvyslankyně v ČR Chuo Jü-čen si stěžovala u českého ministerstva zahraničí.

Český velvyslanec v Číně Vítězslav Grepl byl kvůli tomu zase předvolán na čínské ministerstvo zahraničí. Podle MF Dnes je nyní zřejmé, že Topolánek nedostane při pobytu v Číně možnost sejít se se žádným vysoce postaveným místním politikem.

"Náš velvyslanec Vítězslav Grepl byl předvolán v Pekingu na ministerstvo zahraničí, kde místní diplomaté protestovali proti Topolánkovu jednání a požadovali vysvětlení, zda tibetskou vlaječkou naznačoval celkovou změnu české zahraniční politiky," řekl vysoce postavený diplomat.Odznak na klopě Mirka Topolánka

Číňané se podle deníku obávají, že Topolánek by se mohl s tibetským znakem objevit i při svém pobytu v Pekingu. "To by nastala velmi prekérní situace," řekl deníku nejmenovaný český diplomat. Topolánek podle listu neodpověděl na dotaz, jak bude v Pekingu postupovat.

Topolánek minulý týden oznámil, že se zúčastní her v Pekingu, ale nepojede na jejich slavnostní zahájení 8. srpna. Až 13. srpna odletí podpořit české sportovce. V Číně zůstane zhruba tři dny. Pojede tam na pozvání Českého olympijského výboru.

Proti tomu, aby byl u startu olympiády, se již dříve vyslovila většina ministrů jeho vlády. Na ceremoniál nepojedou ani další domácí a zahraniční politici, kteří tím chtějí dát najevo nespokojenost se stavem lidských práv v Číně. Například americký prezident George Bush a francouzský prezident Nicolas Sarkozy ale u slavnostního zahájení her v Pekingu budou.

Někteří politici a ochránci lidských práv také Číně vytýkají její politiku v Tibetu. Čína obsadila Tibet, který považuje za historickou součást svého území, v roce 1951. Při povstání ve Lhase proti čínské okupaci o osm let později zemřelo na 80.000 Tibeťanů. V den 49. výročí tohoto povstání vypukly letos na jaře v tibetském hlavním městě Lhase demonstrace. Podle čínských úřadů při násilnostech zahynulo přes 20 lidí, tibetské organizace udávají téměř 140 mrtvých.
Lidovky.cz, ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?