Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Večírek ODS parodoval totalitu, Topolánek zpíval se Zeťovou

Česko

  9:25aktualizováno  11:25
PRAHA - Pionýrky v krojích i obraz Gustáva Husáka připomínaly na večírku delegátům 20. kongresu ODS dvě desetiletí, která uplynula od pádu totality. Kongres, který se odehrává ve vysočanském hotelu Clarion, ale provázely i hostesky v miniaturních "santaklausovských" šatičkách. S nimi se mohli delegáti, jinak diskutující o programových vizích strany do roku 2020, vyfotografovat na novoročenku.

Hostesky v pionýrských krojích a netradiční výzdoba přivítaly delegáty na večírku po prvním dni foto: ČTK

Kongres dnes zřejmě i kvůli podařenému večírku začíná s mírným zpožděním. Podle neoficiálních informací se tedy pravděpodobně protáhne za 14:00, kdy měl být ukončen.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka 21. listopadu v Praze na nevolebním kongresu ODS

Večírek, který byl spojen i s večeří pro delegáty, moderovala herečka Daniela Šinkorová a k tanci i poslechu hrály a zpívaly skupina Lokomotiva a Helena Zeťová. Účastníci kongresu se ale velmi těšili především na vystoupení kapely poslance Waltera Bartoše.

Došlo i na duet předsedy Mirka Topolánka se Zeťovou, kteří společně zazpívali píseň Sedmkrát. Taneční parket se zaplnil kolem půlnoci.

Pro politické matadory ODS nejsou prostory hotelu novinkou, loni tam na kongresu Topolánek obhájil předsednické křeslo a prezident Václav Klaus se vzdal čestného předsednictví strany, kterou pomáhal zakládat.

Historii ODS letos v předsálí kongresového sálu připomíná výstavka fotografií na panelech. Na webu ODS si stranické dějiny mohou prohlédnout i ti, kteří na vrcholné jednání ODS letos pozváni nebyli.

Občanští demokraté také na internetu otevřeli obchod s upomínkovými předměty. Nejvíce se prodávají vůně do auta, klíčenky a čepice.

Netradiční výzdoba přivítaly delegáty na večírku po prvním dni 20. kongresu Občanské demokratické strany

Podobné předměty na kongresu mohl každý zájemce získat zdarma u jednoho z informačních stánků v předsálí. U jiného zase lidé z konzervativního think tanku CEVRO nabízeli delegátům i novinářům k ochutnání "cevrovici", zřejmě už tradiční kongresový nápoj.

K mání byla také perníková srdce s modrým ptákem - tedy novým logem ODS, i hrníčky, mikiny či trička. Jiný ze stánků delegátům nabízí publikace Ústavu pro studium totalitních režimů.

Delegáti dostali dárky, mezi nimiž nechyběl hrníček s logem ODS a perníkové srdce

Prezentovali se i Mladí konzervativci a takzvaný Modrý tým dobrovolníků, kteří občanským demokratům pomáhají s předvolební agitací.

Dnes dopoledne ve foyer pokřtil Topolánek novou knihu Petra Štěpánka Kronika bratrstva Kočkovy pracky. Novinářům řekl, že v politice mu chybí nadhled a smysl pro humor. Kniha nese podtitul Paroubkovi šibalové v akci a s nadsázkou líčí údajný rozmařilý životní styl předsedy konkurenční ČSSD Jiřího Paroubka.

Předsedovi ČSSD je věnován i jeden roh předsálí. Dívky v převlecích za mimozemšťany a videoklipy tam odkazují ke kampani ODS "Paroubek na Mars".

Skupina dívek představujících Marťany a postava předsedy ČSSD Jiřího Paroubka v obleku kosmonauta

Spory o předsedu Topolánka v sobotu symbolizoval i "špílec" jihočeské organizace ODS, jejíž hostesky před vchodem do hotelu rozdávaly pohlednice zobrazující šéfa ODS smutně sedícího mezi důchodkyněmi na galerii pro hosty v Poslanecké sněmovně. "Náš lídr do voleb?", ptá se nápis pod fotografií.

Topolánek a jeho sympatizanti však mají průběh kongresu pevně v rukou.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...